Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Związek Między Wysokim Ciśnieniem Krwi A Cukrzycą

ciśnienie krwi cukrzyca

Większość osób z cukrzycą typu 2 cierpi również na nadciśnienie tętnicze, które ma bardzo mało zauważalnych objawów, może prowadzić do powiększenia serca oraz dodatkowo komplikować i pogarszać objawy cukrzycy.

Jeśli masz cukrzycę, powinieneś sprawdzać ciśnienie krwi przez pracownika służby zdrowia co najmniej raz w roku. Kontrola ta jest częścią corocznego przeglądu.

Jeśli ciśnienie krwi jest wysokie (zwane nadciśnieniem), konieczne będzie leczenie, aby je obniżyć. Jest to spowodowane tym, że obciąża ono naczynia krwionośne i może je uszkodzić. Może to utrudnić przepływ krwi w organizmie i dotarcie do wszystkich ważnych miejsc, takich jak serce. A to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Powoduje to również większe ryzyko rozwoju wszystkich rodzajów powikłań cukrzycy, takich jak poważne problemy ze stopami, oczami i nerkami.

Możesz zrobić wiele, aby pomóc kontrolować swoje ciśnienie krwi, ponieważ Twój styl życia ma na to bezpośredni wpływ. Jednak wiele osób musi przyjmować leki, aby leczyć wysokie ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że możesz mieć wysokie ciśnienie krwi i czuć się dobrze, ponieważ zazwyczaj nie ma żadnych objawów. Ale nawet jeśli czujesz się zdrowy, wysokie ciśnienie krwi uszkadza naczynia krwionośne i musisz poddać się leczeniu. Dlatego nigdy nie powinieneś przegapić badania ciśnienia krwi – jest ono bezpłatne i trwa dwie minuty.

Jaki jest zalecany zakres ciśnienia krwi dla osób z cukrzycą?

Ważne jest, aby utrzymać ciśnienie krwi w zdrowym zakresie. Zmniejsza to szanse na rozwój dalszych komplikacji zdrowotnych.

ciśnienie krwi powinno wynosić poniżej 140/80 mmHg dla osób z cukrzycą lub poniżej 130/80 mmHg, jeśli masz choroby nerek lub oczu, lub jakikolwiek stan, który wpływa na naczynia krwionośne i dopływ krwi do mózgu. Ważne jest jednak, aby porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej o swoim indywidualnym celu.

Czytać także:  Leczenie Niskiego Ciśnienia Krwi

Jak obniżyć ciśnienie krwi

Obniżenie ciśnienia krwi w dużej mierze zależy od wprowadzenia pozytywnych zmian w stylu życia. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to takie proste, a niektóre osoby będą potrzebowały pomocy w postaci leków.

  • Utrzymuj zdrową wagę
  • Bądź bardziej aktywny
  • Zmniejsz ilość soli w swojej diecie
  • Rzuć palenie
  • Pij mniej alkoholu
  • Spróbuj różnych sposobów radzenia sobie ze stresem
  • Pić mniej kofeiny
  • Twój zespół opieki zdrowotnej może pomóc Ci we wprowadzeniu tych zmian. Dowiedz się, do jakich kontroli i usług zdrowotnych jesteś uprawniony.

Leki na wysokie ciśnienie krwi

Wprowadzenie zmian w swoim stylu życia może nie wystarczyć i wiele osób z cukrzycą musi przyjmować leki.

Najczęstsze rodzaje leków na ciśnienie krwi to diuretyki, inhibitory ACE, beta-blokery, blokery receptora antytensyny 2 oraz blokery kanału wapniowego. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, zapytaj swojego lekarza.

Lekarze mogą podać Ci leki, nawet jeśli Twoje ciśnienie krwi nie jest wysokie i mieści się w docelowym zakresie. Jest to normalne, ale możesz poprosić lekarza o wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje. Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że same leki mogą pomóc w ochronie przed powikłaniami cukrzycy – w szczególności chronią nerki.