Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Wpływ kofeiny zawartej w kawie u osób z nadciśnieniem tętniczym.

liczby dotyczące wysokiego ciśnienia krwi

Kofeina może spowodować krótki, ale dramatyczny wzrost ciśnienia krwi, nawet jeśli nie masz wysokiego ciśnienia krwi. Nie jest jasne, co powoduje ten skok ciśnienia krwi. Reakcja ciśnienia krwi na kofeinę różni się w zależności od osoby.

Niektórzy badacze uważają, że kofeina może blokować hormon, który pomaga utrzymać rozszerzone tętnice. Inni uważają, że kofeina powoduje, że nadnercza uwalniają więcej adrenaliny, co powoduje wzrost ciśnienia krwi.

Niektórzy ludzie, którzy regularnie piją napoje zawierające kofeinę, mają wyższe średnie ciśnienie krwi niż ci, którzy nie piją żadnych napojów. U innych osób, które regularnie piją napoje zawierające kofeinę, rozwija się tolerancja na kofeinę. W rezultacie, kofeina nie ma długotrwałego wpływu na ich ciśnienie krwi.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, unikaj kofeiny tuż przed czynnościami, które naturalnie podnoszą ciśnienie krwi, takimi jak ćwiczenia, podnoszenie ciężarów czy ciężka praca fizyczna.

Aby sprawdzić, czy kofeina może podnosić ciśnienie krwi, sprawdź ciśnienie krwi przed wypiciem filiżanki kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę i ponownie po 30-120 minutach. Jeśli ciśnienie krwi wzrośnie o około 5 do 10 punktów, możesz być wrażliwy na działanie kofeiny podnoszące ciśnienie krwi. Jeśli planujesz ograniczyć ilość kofeiny, rób to stopniowo przez kilka dni do tygodnia, aby uniknąć bólu głowy spowodowanego odstawieniem kofeiny.

Potencjalne efekty długoterminowe

Chociaż kawa może chwilowo podnieść ciśnienie krwi zaraz po jej wypiciu, efekt ten nie wydaje się wykraczać daleko poza krótki okres czasu.

W przypadku osób z wysokim ciśnieniem krwi, obecne badania sugerują, że codzienne spożywanie kawy raczej nie ma znaczącego wpływu na ciśnienie krwi lub ogólne ryzyko chorób serca.

W rzeczywistości, kawa może przynieść pewne korzyści zdrowotne.

W przypadku osób zdrowych badania wskazują, że picie 3-5 filiżanek kawy dziennie wiąże się z 15% redukcją ryzyka chorób serca i mniejszym ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Czytać także:  Ostateczny Przewodnik Po Prawidłowym Ciśnieniu Krwi

Kawa zawiera wiele bioaktywnych związków, o których wiadomo, że mają silne działanie przeciwutleniające i mogą zmniejszać stres oksydacyjny w Twoim organizmie.

Niektórzy badacze twierdzą, że korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy mogą przewyższać wszelkie potencjalne negatywne skutki, jakie kofeina może mieć na tych, którzy piją ją regularnie.

Wciąż jednak potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć, jak kawa wpływa na zdrowie człowieka w dłuższej perspektywie. Na razie wydaje się, że jest całkowicie bezpieczna i może być nawet pożytecznym nawykiem.

Dolna linia

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, ale została obwiniona o powodowanie wysokiego ciśnienia krwi.

Badania wskazują, że kawa może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu ciśnienia krwi.

Jednak u osób, które piją ją regularnie, nie stwierdzono żadnych długoterminowych związków z podwyższeniem ciśnienia krwi lub ryzykiem chorób serca.

Kawa może raczej sprzyjać zdrowiu serca ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów.

Chociaż potrzeba więcej badań, picie kawy z umiarem jest prawdopodobnie bezpiecznym nawykiem dla większości ludzi.