Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Syndrom Białego Fartucha: Czym jest jego Przyczyny i leczenie

zespół białego fartucha

Co to jest zespół białego fartucha?

Niektórzy ludzie zauważają, że ich ciśnienie krwi jest normalne w domu, ale nieznacznie wzrasta, gdy są u lekarza. Jest to znane jako zespół białego fartucha lub efekt białego fartucha. Nazwa tego zespołu pochodzi od lekarzy i personelu medycznego, którzy czasami noszą białe fartuchy w profesjonalnym otoczeniu.

Zdrowe ciśnienie krwi wynosi około 120/80 mm Hg. Wszystko powyżej tej wartości jest uważane za wysokie ciśnienie krwi.

Jakie są jego przyczyny?

To nie jest rzadkością dla ludzi, aby doświadczyć trochę niepokoju, gdy odwiedzają biuro medyczne. Ten zwiększony niepokój może podnieść ciśnienie krwi.

Nadciśnienie białego fartucha powoduje tymczasowy wzrost ciśnienia krwi. Choć może nie wydawać się to poważne, jeśli występuje sporadycznie, niektórzy lekarze uważają, że Nadciśnienie białego fartucha może być zwiastunem prawdziwego nadciśnienia. W jednym z badań stwierdzono, że osoby z nadciśnieniem białego fartucha mają zwiększone ryzyko wystąpienia:

  • udaru mózgu
  • zawał serca
  • niewydolność serca
  • innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Inne badanieTrusted Source wykazało, że śmierć z powodu choroby serca była silnie związana z nadciśnieniem białego fartucha.

Z tych powodów, postawienie diagnozy i podjęcie decyzji czy potrzebujesz leczenia na podwyższone ciśnienie krwi jest ważne.

Istnieją sposoby, aby zrelaksować się podczas badania ciśnienia krwi w domu lub nawet w biurze, dzięki czemu można uzyskać dobry odczyt.

1. Wyznacz sobie czas

Czas jest ważny, jeśli chodzi o pomiar ciśnienia krwi. Najlepiej robić to ponad 30 minut po ćwiczeniach, zażyciu kofeiny lub zjedzeniu posiłku. Jest tak dlatego, że te czynności mogą przeszkadzać w relaksie: weź pod uwagę tremę, którą możesz odczuwać po spożyciu kofeiny lub podniecenie, które możesz odczuwać po ćwiczeniach.

2. Idź do łazienki

Pełny pęcherz podnosi ciśnienie krwi, a myślenie o pełnym pęcherzu może przeszkadzać w relaksie. Jeśli potrzebujesz łazienki, lepiej jest pójść przed wykonaniem testu, niż trzymać go podczas wykonywania pomiarów.

Czytać także:  Co robić, gdy ciśnienie krwi wynosi 140/90

3. Poczekaj kilka minut

Odczekanie kilku minut po znalezieniu się w odpowiedniej pozycji pozwala odpocząć i zrelaksować się przed wykonaniem pomiaru ciśnienia krwi. Lark ma wskazówki dotyczące prawidłowej pozycji, takie jak umieszczenie ramienia na płaskiej powierzchni z górną częścią ramienia na poziomie serca, trzymanie nóg bez skrzyżowania i siedzenie w pozycji wyprostowanej na krześle z oparciem.

4. Sprawdź swoje oddychanie

Oddychając normalnie podczas testu uzyskasz najdokładniejszy wynik. Jeśli zauważysz, że oddychasz zbyt ciężko lub wstrzymujesz oddech przed rozpoczęciem pomiaru, możesz spróbować wziąć trzy długie, głębokie oddechy, aby się zrelaksować.

5. Wizualizuj

Wizualizacja może pomóc Ci się zrelaksować podczas oczekiwania na rozpoczęcie pomiaru. Możesz pomyśleć o tym, że masz dobry wynik, zwłaszcza jeśli prawidłowo przyjmowałaś leki i stosowałaś się do innych zaleceń Lark.

6. Nawiąż małą rozmowę

Jeśli znajdujesz się w gabinecie lekarskim, rozmowa z pielęgniarką lub innym pracownikiem, który sprawdza ciśnienie krwi, może odwrócić Twoją uwagę od zbliżającego się pomiaru. Krótka, przyjemna rozmowa może być relaksująca.

7. Ćwiczenie

Im więcej będziesz ćwiczyć, tym bardziej rutynowe stanie się badanie ciśnienia krwi. Możesz dokonywać pomiarów jeden lub więcej razy dziennie w domu, a także ćwiczyć sprawdzanie ciśnienia poza domem, chodząc do sklepów spożywczych i aptek z dostępnymi monitorami.

8. Prowadź zdrowy tryb życia

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zrelaksować się podczas badania ciśnienia krwi, jest pewność, że Twoje ciśnienie jest najlepsze, jakie może być. Może to oznaczać dokonywanie wyborów, takich jak przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami, stosowanie odżywczej diety bogatej w warzywa i owoce, a ubogiej w cukry i sód oraz pozostawanie aktywnym fizycznie. Przeciętnie, uczestnicy programu Lark znacznie obniżają swoje ciśnienie krwi! Oznacza to dłuższe, zdrowsze życie!

Czy zespół białego fartucha jest poważny?

Czytać także:  Czy spacer pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi?

Stwierdzili, że pacjenci z nieleczonym nadciśnieniem białego fartucha mieli o 36 procent zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, o 33 procent zwiększone ryzyko zgonu i o 109 procent zwiększone ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

Większość osób, których ciśnienie krwi wzrasta w obecności pracownika służby zdrowia, doświadcza wyższego ciśnienia krwi również w innych formach stresu. Badania wykazały, że osoby z tym stanem mają wyższe ryzyko ataku serca i udaru niż osoby, których ciśnienie krwi jest w normie podczas wizyty u lekarza.

Pacjenci ci powinni być bardziej uważnie obserwowani i upewnić się, że kontrola ciśnienia krwi poza gabinetem jest przeprowadzana w sposób półregularny. Kontrola poza gabinetem zapewni, że ciśnienie krwi w domu pozostanie niskie, a pacjenci nie przejdą do podwyższonego ciśnienia w domu i w placówce opieki zdrowotnej.

 

 

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)