Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Symptomy I Przyczyny Wysokiego Ciśnienia krwi (2022)

hypertension

Co to jest wysokie ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi jest częstym stanem, który wpływa na tętnice ciała. Jest ono również nazywane nadciśnieniem. Jeśli masz Wysokie ciśnienie krwi, siła nacisku krwi na ściany tętnic jest stale zbyt wysoka. Serce musi pracować ciężej, aby pompować krew.

Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach rtęci (mm Hg). Ogólnie rzecz biorąc, nadciśnienie to wynik 130/80 mm Hg lub wyższy.

American College of Cardiology i American Heart Association dzielą Ciśnienie krwi na cztery ogólne kategorie. Idealne Ciśnienie krwi jest sklasyfikowane jako normalne).

Normalne Ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg lub mniej.
Podwyższone Ciśnienie krwi. Górna liczba waha się od 120 do 129 mm Hg, a dolna liczba jest poniżej, nie powyżej, 80 mm Hg.

nadciśnienie tętnicze 1 stopnia. Górna liczba waha się od 130 do 139 mm Hg lub dolna liczba jest między 80 a 89 mm Hg.

Etap 2 nadciśnienia. Górna liczba wynosi 140 mm Hg lub więcej lub dolna liczba wynosi 90 mm Hg lub więcej.

Ciśnienie krwi wyższe niż 180/120 mm Hg jest uważane za nadciśnienie nagłe lub kryzys. Szukajcie pomocy medycznej w nagłych wypadkach dla każdego, kto ma te numery ciśnienia krwi.

Nieleczone, Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko ataku serca, udaru i innych poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest, aby kontrolować Ciśnienie krwi przynajmniej co dwa lata, począwszy od 18 roku życia. Niektórzy ludzie potrzebują częstszych kontroli.

Zdrowe nawyki, takie jak niepalenie, ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Niektórzy ludzie potrzebują leków na nadciśnienie.

Symptomy

Większość osób z nadciśnieniem nie ma żadnych objawów, nawet jeśli Ciśnienie krwi osiąga niebezpiecznie wysoki poziom. Możesz mieć Wysokie ciśnienie krwi przez lata bez żadnych objawów.

Czytać także:  10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących obniżenia ciśnienia krwi

Kilka osób z wysokim ciśnieniem krwi może mieć:

  • Bóle głowy
  • Duszność
  • Krwawienia z nosa
  • Jednak te objawy nie są specyficzne. Zwykle nie występują one, dopóki Wysokie ciśnienie krwi nie osiągnie ciężkiego lub zagrażającego życiu stadium.

Co się dzieje, gdy masz nadciśnienie?

Wysokie ciśnienie krwi zmusza serce do cięższej pracy, aby przepompować krew do reszty ciała. Powoduje to pogrubienie dolnej części lewej komory serca (lewa komora). Pogrubiona lewa komora zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca i nagłej śmierci sercowej.

Jak można leczyć nadciśnienie?

Blokery kanału wapniowego obniżają Ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Powszechne przykłady to amlodypina, felodypina i nifedypina. Dostępne są również inne leki, takie jak diltiazem i werapamil. Możliwe skutki uboczne to bóle głowy, spuchnięte kostki i zaparcia.

Kiedy należy udać się do lekarza

Badanie ciśnienia krwi jest ważną częścią ogólnej opieki zdrowotnej. To, jak często powinieneś sprawdzać Ciśnienie krwi, zależy od Twojego wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Począwszy od 18 roku życia, należy poprosić lekarza o pomiar ciśnienia co najmniej raz na dwa lata. Jeśli masz 40 lat lub więcej, lub jesteś w wieku 18-39 lat z wysokim ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, poproś o kontrolę ciśnienia krwi co roku.

Jeśli masz Wysokie ciśnienie krwi lub inne czynniki ryzyka chorób serca, lekarz zaleci częstsze badania.

Dzieci w wieku 3 lat i starsze mogą mieć mierzone Ciśnienie krwi jako część ich corocznych badań kontrolnych.

Jeśli nie chodzisz regularnie do lekarza, możesz skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia krwi na targach zdrowia lub w innych miejscach w Twojej społeczności. Darmowe ciśnieniomierze są również dostępne w niektórych sklepach i aptekach. Dokładność tych urządzeń zależy od kilku rzeczy, takich jak odpowiedni rozmiar mankietu i właściwe użytkowanie urządzenia. Zapytaj swojego lekarza o radę dotyczącą korzystania z publicznych ciśnieniomierzy.

Czytać także:  Potencjalnie szkodliwe skutki uboczne kurkumy w dużych dawkach i interakcje lekowe