Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Stan przedrzucawkowy: Dlaczego monitorowanie jest ważne?

preeklampsja poporodowa

Co to jest preeklampsja poporodowa?

Stan przedrzucawkowy po porodzie jest rzadkim stanem, który występuje, gdy masz wysokie ciśnienie krwi i nadmiar białka w moczu wkrótce po porodzie. Stan przedrzucawkowy jest podobnym stanem, który rozwija się podczas ciąży i zazwyczaj ustępuje po urodzeniu dziecka.

Większość przypadków poporodowego stanu przedrzucawkowego rozwija się w ciągu 48 godzin od porodu. Czasami jednak stan przedrzucawkowy rozwija się do sześciu tygodni lub później po porodzie. Jest to tak zwany późny stan przedrzucawkowy.

Stan przedrzucawkowy po porodzie wymaga szybkiego leczenia. Nieleczony stan przedrzucawkowy może spowodować ataki i inne poważne komplikacje.

Symptomy

Stan przedrzucawkowy po porodzie może być trudny do wykrycia. Wiele kobiet, u których wystąpił stan przedrzucawkowy po porodzie nie ma żadnych objawów podczas ciąży. Możesz też nie podejrzewać, że coś jest nie tak, kiedy jesteś skupiona na dochodzeniu do siebie po porodzie i opiece nad noworodkiem.

Oznaki i objawy stanu przedrzucawkowego po porodzie – które są zazwyczaj takie same jak objawy stanu przedrzucawkowego przed porodem – mogą obejmować:

  • wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) – 140/90 milimetrów rtęci (mm Hg) lub więcej
  • Nadmiar białka w moczu (proteinuria)
  • Silne bóle głowy
  • Zmiany w widzeniu, w tym tymczasowa utrata wzroku, niewyraźne widzenie lub wrażliwość na światło
  • Ból w górnej części brzucha, zwykle pod żebrami po prawej stronie
  • Nudności i wymioty
  • Duszność
  • Zmniejszone oddawanie moczu

Jak długo trwa stan przedrzucawkowy po porodzie?

Oznaki i objawy stanu przedrzucawkowego najczęściej ustępują w ciągu 6 tygodni po porodzie. Jednak czasami wysokie ciśnienie krwi pogarsza się w pierwszych dniach po porodzie. Do 6 tygodni po porodzie nadal jesteś narażona na stan przedrzucawkowy. Stan przedrzucawkowy po porodzie wiąże się z wyższym ryzykiem śmierci.

Kiedy powinnam się martwić o stan przedrzucawkowy po porodzie?

Czytać także:  8 wskazówek, jak naturalnie obniżyć wysokie ciśnienie krwi

Stan przedrzucawkowy po porodzie pojawia się zazwyczaj w ciągu pierwszych 7 dni po porodzie. Jednakże, kobieta może być zagrożona jeszcze przez 6 tygodni po porodzie. wysokie ciśnienie krwi czasami nie powoduje żadnych objawów . W związku z tym, zespół opieki zdrowotnej będzie monitorować ciśnienie krwi kobiety w szpitalu po porodzie.

Kiedy należy udać się do szpitala z powodu stanu przedrzucawkowego?

Aby wychwycić objawy stanu przedrzucawkowego, należy zgłosić się do lekarza na regularne wizyty prenatalne. Zadzwoń do lekarza i udaj się bezpośrednio na pogotowie, jeśli doświadczysz silnego bólu w brzuchu, duszności, silnego bólu głowy lub zmian w widzeniu.