Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Skutki Wysokiego Ciśnienia Krwi, Jeśli Nie Jest Leczone

nieleczone wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) może spokojnie uszkodzić organizm na wiele lat przed wystąpieniem objawów. Niekontrolowane Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do niepełnosprawności, niskiej jakości życia, a nawet śmiertelnego ataku serca lub udaru.

Leczenie i zmiana stylu życia mogą pomóc kontrolować Wysokie ciśnienie krwi, aby zmniejszyć ryzyko zagrażających życiu komplikacji

Uszkodzenie tętnic

Zdrowe tętnice są elastyczne, mocne i sprężyste. Ich wewnętrzna wyściółka jest gładka, dzięki czemu krew przepływa swobodnie, zaopatrując ważne narządy i tkanki w składniki odżywcze i tlen.

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) stopniowo zwiększa ciśnienie krwi przepływającej przez tętnice. nadciśnienie może powodować:

Uszkodzone i zwężone tętnice. Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić komórki wewnętrznej wyściółki tętnic. Kiedy tłuszcze z diety dostają się do krwiobiegu, mogą gromadzić się w uszkodzonych tętnicach. Ostatecznie ściany tętnic stają się mniej elastyczne, ograniczając przepływ krwi w całym organizmie.

Tętniak. Z czasem stałe ciśnienie krwi przemieszczającej się przez osłabioną tętnicę może spowodować powiększenie się fragmentu jej ściany i utworzenie wybrzuszenia (tętniaka). Tętniak może potencjalnie pęknąć i spowodować zagrażające życiu krwawienie wewnętrzne. Tętniaki mogą powstać w każdej tętnicy, ale najczęściej występują w największej tętnicy ciała (aorcie).

Uszkodzenie serca

Wysokie ciśnienie krwi może powodować wiele problemów z sercem, w tym:

Choroba wieńcowa. Tętnice zwężone i uszkodzone przez Wysokie ciśnienie krwi mają problemy z dostarczaniem krwi do serca. Zbyt mały przepływ krwi do serca może prowadzić do bólu w klatce piersiowej (dławica piersiowa), nieregularnych rytmów serca (arytmia) lub ataku serca.

Powiększone lewe serce. Wysokie ciśnienie krwi zmusza serce do cięższej pracy, aby pompować krew do reszty ciała. Powoduje to pogrubienie dolnej części lewej komory serca (lewa komora). Pogrubiona lewa komora zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca i nagłej śmierci sercowej.

Niewydolność serca. Z czasem obciążenie serca spowodowane wysokim ciśnieniem krwi może spowodować osłabienie mięśnia sercowego i jego mniej wydajną pracę. Ostatecznie, przeciążone serce zaczyna zawodzić.

Czytać także:  8 pokarmów i napojów, których należy unikać u osób z wysokim ciśnieniem krwi

Uszkodzenie mózgu

Aby mózg mógł prawidłowo pracować, zależy od odżywczego dopływu krwi. Wysokie ciśnienie krwi może wpływać na mózg w następujący sposób:

Przemijający atak niedokrwienny (TIA). Czasami nazywany mini udarem, TIA jest krótkim, tymczasowym zaburzeniem dopływu krwi do mózgu. Stwardniałe tętnice lub zakrzepy krwi spowodowane wysokim ciśnieniem krwi mogą powodować TIA. TIA jest często objawem ostrzegawczym przed pełnoobjawowym udarem.

Udar. Udar występuje, gdy część mózgu nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, co powoduje obumieranie komórek mózgowych. Naczynia krwionośne uszkodzone przez Wysokie ciśnienie krwi mogą się zwężać, pękać lub przeciekać. Wysokie ciśnienie krwi może również powodować tworzenie się skrzepów krwi w tętnicach prowadzących do mózgu, blokując przepływ krwi i potencjalnie powodując udar.
Demencja. Zwężone lub zablokowane tętnice mogą ograniczać przepływ krwi do mózgu, prowadząc do pewnego rodzaju demencji (demencja naczyniowa). Udar, który przerywa przepływ krwi do mózgu, może również spowodować demencję naczyniową.

Łagodne zaburzenia poznawcze. Ten stan jest etapem przejściowym pomiędzy zmianami w rozumieniu i pamięci, które generalnie przychodzą wraz ze starzeniem się, a bardziej poważnymi problemami spowodowanymi przez demencję. Badania sugerują, że Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do łagodnych zaburzeń poznawczych.

Uszkodzenie nerek

Nerki filtrują nadmiar płynów i odpadów z krwi – jest to proces, który wymaga zdrowych naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia krwionośne w i prowadzące do nerek. Posiadanie cukrzycy oprócz wysokiego ciśnienia krwi może pogorszyć szkody.

Problemy z nerkami spowodowane przez Wysokie ciśnienie krwi obejmują:

Bliznowacenie nerek (glomerulosclerosis). Ten rodzaj uszkodzenia nerek występuje, gdy drobne naczynia krwionośne w obrębie nerek stają się bliznowate i nie są w stanie skutecznie filtrować płynów i odpadów z krwi. Stwardnienie kłębuszków nerkowych może prowadzić do niewydolności nerek.

Czytać także:  Niebezpieczeństwo związane z wysokim ciśnieniem krwi (wpływ nadciśnienia na organizm)

Niewydolność nerek. Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z najczęstszych przyczyn niewydolności nerek. Uszkodzone naczynia krwionośne uniemożliwiają nerkom skuteczne filtrowanie odpadów z krwi, pozwalając na gromadzenie się niebezpiecznych poziomów płynów i odpadów. Leczenie może obejmować dializę lub przeszczep nerki.

Uszkodzenie oczu

Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić drobne, delikatne naczynia krwionośne, które dostarczają krew do oczu, powodując:

Uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce (retinopatia). Uszkodzenie naczyń krwionośnych w wrażliwej na światło tkance z tyłu oka (siatkówce) może prowadzić do krwawienia w oku, niewyraźnego widzenia i całkowitej utraty wzroku. Posiadanie cukrzycy oprócz wysokiego ciśnienia krwi zwiększa ryzyko wystąpienia retinopatii.

Zaburzenia czynności seksualnych

Niezdolność do posiadania i utrzymania erekcji (zaburzenia erekcji) staje się coraz bardziej powszechne u mężczyzn, gdy osiągają wiek 50 lat. Ale mężczyźni z wysokim ciśnieniem krwi są jeszcze bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Dzieje się tak, ponieważ ograniczony przepływ krwi spowodowany wysokim ciśnieniem krwi może zablokować przepływ krwi do penisa.