Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Przyczyny Wysokiego Rozkurczowego Ciśnienia Krwi

Przyczyny Wysokiego Rozkurczowego Ciśnienia Krwi

Co powoduje wysokie rozkurczowe ciśnienie krwi?

Do wysokiego ciśnienia rozkurczowego krwi przyczynia się kilka czynników. Niektóre z nich, jak np. otyłość, można kontrolować, ale innym nie da się zapobiec.

Lekarze opisują ciśnienie krwi za pomocą dwóch liczb: skurczowego i rozkurczowego. W przypadku ciśnienia skurczowego, wartość ta znajduje się powyżej wartości rozkurczowej. Skurczowe mierzy ciśnienie podczas skurczu serca, natomiast rozkurczowe to ciśnienie w okresie pomiędzy uderzeniami serca.

American Heart Association (AHA)Trusted Source podaje, że ludzie kładą duży nacisk na liczbę skurczową. Jednak każdy wzrost o 10 milimetrów rtęci (mm Hg) ciśnienia rozkurczowego w grupie wiekowej 40-89 lat podwaja ryzyko wystąpienia choroby serca lub udaru.

Lekarze definiują izolowane nadciśnienie rozkurczowe (IDH) wysokie ciśnienie rozkurczowe jako powyżej 80 mm HgZaufane źródło u osób z prawidłowym ciśnieniem skurczowym.

Ten artykuł omawia wspólne przyczyny wysokiego ciśnienia rozkurczowego krwi i ryzyko z nim związane, jak zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi i możliwości leczenia.

Przyczyny

Jeśli ktoś ma nadciśnienie, ma podwyższone zarówno skurczowe jak i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Jednak podwyższone ciśnienie rozkurczowe występuje w izolowanym nadciśnieniu rozkurczowym (IDH). Lekarze klasyfikują stadium 1 IDH jako rozkurczowe ciśnienie krwi o wartości 80-89 mm Hg. Etap 2 IDH klasyfikują jako rozkurczowe ciśnienie krwi powyżej 90 mm HgZaufane źródło.

IDH jest rzadki i stanowi mniej niż 20% przypadków nadciśnienia.

Lekarze nie rozumieją, dlaczego u danej osoby może rozwinąć się nadciśnienie rozkurczowe. Sugerują, że zwężenie tętniczek powoduje je z powodu hormonów w organizmie.

Częstymi przyczynami izolowanego nadciśnienia rozkurczowego są:

  • zaburzenia endokrynologiczne
  • zaburzenia naczyniowe
  • bezdech senny

Jednak do niektórych potencjalnych i możliwych do zapobieżenia przyczyn IDH należą również:

Otyłość

Lekarze zazwyczaj kojarząTrusted Source nadciśnienie z otyłością. Jednak wiążą również nadwagę i posiadanie otyłościTrusted Source z IDH.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia IDH, osoba może podjąć kroki w celu osiągnięcia umiarkowanej wagi poprzez dietę i ćwiczenia.

Czytać także:  Czy Kofeina Wpływa Na Ciśnienie Krwi?

Jeśli znajdą to wyzwanie do wprowadzenia zmian w diecie lub zwiększenia aktywności fizycznej, lekarz może zasugerować alternatywne opcje zarządzania wagą.

Spożywanie alkoholu

Niektóre badaniaTrusted Source pokazują, że spożycie alkoholu przyczynia się do IDH.

Aby pomóc w zapobieganiu wysokiego ciśnienia krwi, AHATrusted Source zaleca, że mężczyźni nie spożywają więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie i kobiety nie więcej niż jeden napój alkoholowy dziennie.

AHA stwierdza, że jeden drink to albo:

  • 12 uncji (oz) piwa
  • 4 uncje wina
  • 1,5 uncji 80-cio stopniowego alkoholu wysokoprocentowego
  • 1 uncja napojów spirytusowych 100-procentowych

BadaniaTrusted Source wiążą palenie z IDH. Na przykład, badanieTrusted Source przeprowadzone w Chinach wykazało, że wśród osób w wieku 90 lat i starszych, obecne lub wcześniejsze intensywne palenie zwiększało rozkurczowe ciśnienie krwi.

Podwyższone trójglicerydy lub tłuszcze we krwi są kolejną potencjalną przyczyną IDH, którą lekarze łączą również z innymi zagrożeniami dla zdrowia.

Prawie jeden na trzech Amerykanów ma wysoki poziom trójglicerydów. Kiedy te tłuszcze we krwi są wysokie, obniżają “dobry” cholesterol HDL. Jeśli osoby mają podwyższone trójglicerydy we krwi i wysoki “zły” cholesterol LDL, to zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.

Ludzie mogą obniżyć poziom trójglicerydów we krwi poprzez wprowadzenie zmian w diecie. Na przykład, stosowanie diety w stylu śródziemnomorskim, bogatej w tłuste ryby, owoce, warzywa i pełne ziarna może pomóc w obniżeniuTrusted Source poziomu trójglicerydów we krwi i IDH.