Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Powoduje niskie ciśnienie krwi

niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi jest ogólnie uważane za ciśnienie niższe niż 90 milimetrów rtęci (mm Hg) dla górnej liczby (skurczowe) lub 60 mm Hg dla dolnej liczby (rozkurczowe).

To, co dla jednej osoby jest uważane za Niskie ciśnienie krwi, dla innej może być w porządku. Niskie ciśnienie krwi może nie powodować żadnych zauważalnych objawów lub może powodować zawroty głowy i omdlenia. Czasami Niskie ciśnienie krwi może zagrażać życiu.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi mogą być różne: od odwodnienia po poważne schorzenia. Ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną niskiego ciśnienia krwi, tak aby można było je leczyć, jeśli to konieczne.

Rodzaje niskiego ciśnienia krwi obejmują:

Niedociśnienie ortostatyczne (niedociśnienie posturalne). Jest to nagły spadek ciśnienia krwi podczas wstawania z pozycji siedzącej lub po położeniu się. Przyczyny obejmują odwodnienie, długotrwały odpoczynek w łóżku, ciąża, niektóre stany chorobowe i niektóre leki. Ten rodzaj niskiego ciśnienia krwi jest powszechny u starszych osób dorosłych.

Niedociśnienie poposiłkowe. Ten spadek ciśnienia krwi występuje 1 do 2 godzin po jedzeniu. Jest to najbardziej prawdopodobne, aby dotknąć starszych dorosłych, zwłaszcza tych z wysokim ciśnieniem krwi lub chorób autonomicznego układu nerwowego, takich jak choroba Parkinsona. Jedzenie małych, niskowęglowodanowych posiłków, picie większej ilości wody i unikanie alkoholu może pomóc w zmniejszeniu objawów.

Niedociśnienie uwarunkowane neuronalnie. Jest to spadek ciśnienia krwi, który występuje po dłuższym staniu. Ten rodzaj niskiego ciśnienia krwi najczęściej dotyka młodych dorosłych i dzieci. Może to wynikać z nieprawidłowej komunikacji pomiędzy sercem a mózgiem.

Atrofia wieloukładowa z niedociśnieniem ortostatycznym. Zwany również zespołem Shy-Drager, to rzadkie zaburzenie wpływa na układ nerwowy, który kontroluje mimowolne funkcje, takie jak ciśnienie krwi, tętno, oddychanie i trawienie. Jest to związane z posiadaniem bardzo wysokiego ciśnienia krwi podczas leżenia.

Czytać także:  Co się dzieje, gdy masz niskie ciśnienie krwi?

 

Symptomy

Objawy niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienie) mogą obejmować:

 • Niewyraźne lub zanikające widzenie
 • Zawroty głowy lub światłowstręt
 • Omdlenie
 • Zmęczenie
 • Problemy z koncentracją
 • Nudności
 • Dla niektórych osób Niskie ciśnienie krwi może być oznaką choroby podstawowej, zwłaszcza gdy spada nagle lub występuje z objawami.

Nagły spadek ciśnienia krwi może być niebezpieczny. Zmiana o zaledwie 20 mm Hg – na przykład spadek z 110 mm Hg skurczowego do 90 mm Hg skurczowego – może powodować zawroty głowy i omdlenia. Duże spadki, takie jak te spowodowane niekontrolowanym krwawieniem, ciężkimi infekcjami lub reakcjami alergicznymi, mogą zagrażać życiu.

Skrajnie Niskie ciśnienie krwi może prowadzić do stanu znanego jako wstrząs. Objawy wstrząsu obejmują:

 • Dezorientacja, szczególnie u osób starszych
 • Zimną, wilgotną skórę
 • Zmniejszenie zabarwienia skóry (bladość)
 • Szybki, płytki oddech
 • Słaby i szybki puls