Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Potencjalnie szkodliwe skutki uboczne kurkumy w dużych dawkach i interakcje lekowe

jak naturalnie zbić wysokie ciśnienie

Kurkuma, składnik większości curry i musztard, ma prawie 4000-letnią historię stosowania jako coś więcej niż tylko przyprawa. Głęboki pomarańczowy pigment kurkumy był używany jako barwnik, a zarówno tradycje medycyny ajurwedyjskiej, jak i chińskiej wykorzystują kurkumę w leczeniu.

Kurkuma jest bezpieczna dla większości ludzi, gdy jest spożywana w ilościach spotykanych w żywności. Ale kurkuma może mieć skutki uboczne, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach. Niektóre suplementy zawierają do 500 miligramów ekstraktu z kurkumy, a ich etykiety zalecają przyjmowanie czterech kapsułek dziennie.

Kurkuma zwykle nie powoduje znaczących skutków ubocznych; jednak niektórzy ludzie mogą doświadczyć rozstroju żołądka, nudności, zawrotów głowy lub biegunki.

Kurkuma w diecie nie wpływa znacząco na sposób przetwarzania leków przez organizm.
Jednak działanie kurkumy może zwiększyć lub zakłócić działanie niektórych przyjmowanych leków.

Na przykład, kurkuma ma działanie przeciwzakrzepowe, co oznacza, że może zakłócać krzepnięcie krwi. Ludzie mogą doświadczyć krwawienia lub siniaków podczas łączenia dużych dawek kurkumy z aspiryną, warfaryną, lekami przeciwpłytkowymi i NLPZ, takimi jak ibuprofen. Kurkuma zwiększa również działanie rozrzedzające krew leków ziołowych, w tym arcydzięgla, goździka, Danshen, czosnku, imbiru, miłorzębu, Panax ginseng, czerwonej koniczyny i wierzby, Ulbricht powiedział. Inne leki, takie jak te na zmniejszenie kwasu żołądkowego i cukrzycę, mogą również mieć wpływ na ich efekty przez suplementy kurkumy. Przyjmowanie dużych ilości kurkumy może uniemożliwić wchłanianie żelaza. Kurkuma powinna być stosowana z ostrożnością u osób z niedoborem żelaza.

Wysokie dawki kurkumy mogą obniżyć poziom cukru we krwi lub zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi w sposób naturalny, co oznacza, że osoby przyjmujące leki na cukrzycę lub ciśnienie krwi powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania suplementów kurkumy. Osoby przygotowujące się do operacji powinny unikać suplementów kurkumy, ponieważ kurkuma może zwiększyć ryzyko krwawienia. Kurkuma może również zakłócać sposób, w jaki wątroba przetwarza niektóre leki, więc najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem dużych dawek kurkumy wraz z lekami.
Nadmierne dawki kurkumy mogą również powodować urojenia, lekką gorączkę, rozstrój żołądka lub kamienie nerkowe. Kurkuma może nasilić problemy z pęcherzykiem żółciowym lub pogorszyć objawy kwaśnego refluksu lub zgagi. Duże dawki kurkumy mogą również pogorszyć objawy zapalenia stawów i spowodować wysypkę skórną.

Czytać także:  10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących obniżenia ciśnienia krwi

Jaka ilość kurkumy jest bezpieczna do spożycia?

Badania, które wykazują korzyści zdrowotne kurkumy, wykorzystują ekstrakty z kurkumy, które zawierają głównie kurkuminę w dawkach przekraczających 1 gram dziennie. Ponieważ trudno jest spożywać taką ilość naturalnie w regularnej diecie, kurkuma jest często przyjmowana jako suplement, gdzie zawartość kurkuminy jest znacznie wyższa.
Ogólnie rzecz biorąc, akceptowalna ilość suplementu kurkuminy do przyjęcia na co dzień to około 1,4 miligrama na funt masy ciała, do 12 gramów. Wszystko więcej niż to może spowodować, że będziesz miał niepożądane reakcje.

Proszki kurkumy mogą być czasami zafałszowane tanimi wypełniaczami, takimi jak skrobia pszenna i wątpliwe barwniki spożywcze, które spowodują niepożądane objawy u osób z nietolerancją glutenu. Mogą one nawet zawierać ołów. Najlepszym wyborem jest kurkuma, która posiada certyfikat od godnego zaufania dostawcy.

Jeśli rozważasz przyjęcie nowego suplementu, zawsze najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że jest świadomy i może wskazać ci wszelkie możliwe interakcje z lekami, które już przyjmujesz.