Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Określenie podwyższonego nadciśnienia tętniczego: Jaki jest zakres?

normal pressure in humans

Jaki jest normalny zakres odczytu ciśnienia krwi?

Kiedy pracownik służby zdrowia mierzy ciśnienie krwi, jest ono wyrażone w postaci dwóch liczb, jednej na górze (skurczowe) i jednej na dole (rozkurczowe), jak ułamek. Na przykład, 120/80 mm Hg.

ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach rtęci. To właśnie jest skrót od mm/Hg. Oto co oznaczają te liczby:

Twoje ciśnienie skurczowe (górna liczba) to ciśnienie krwi w tętnicach podczas skurczu lub bicia serca.

Ciśnienie rozkurczowe (dolna liczba) to ciśnienie krwi w tętnicach pomiędzy uderzeniami, kiedy serce odpoczywa.

Obie liczby są ważne dla określenia stanu zdrowia serca.

Wartości większe od idealnego zakresu mogą świadczyć o tym, że serce pracuje zbyt ciężko, aby przepompować krew do reszty ciała.

Jak poznać zakres pomiędzy normalnym a nieprawidłowym ciśnieniem krwi?

Wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem, to ciśnienie krwi wyższe niż normalne. Twoje ciśnienie krwi zmienia się w ciągu dnia w zależności od wykonywanych czynności.
Jeśli ciśnienie krwi stale przekracza normę, może zostać zdiagnozowane jako Wysokie ciśnienie krwi (lub nadciśnienie).

Im wyższy poziom ciśnienia krwi, tym większe ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, zawał serca i udar mózgu.

Zespół opieki zdrowotnej może zdiagnozować Wysokie ciśnienie krwi i podjąć decyzje dotyczące leczenia poprzez sprawdzenie poziomu ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi i porównanie go z poziomami określonymi w pewnych wytycznych.

Wytyczne stosowane do diagnozowania wysokiego ciśnienia krwi mogą się różnić od pracownika służby zdrowia do pracownika służby zdrowia:

Niektórzy pracownicy służby zdrowia diagnozują pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, jeśli ich ciśnienie krwi jest stale 140/90 mm Hg lub wyższe.

Inni pracownicy służby zdrowia diagnozują pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, jeśli ich ciśnienie krwi jest konsekwentnie 130/80 mm Hg lub wyższe.

Czytać także:  7 czynników stylu życia, które nasilają nadciśnienie tętnicze

Kategorie ciśnienia krwi

Pięć zakresów ciśnienia krwi uznanych przez American Heart Association to:

Normalne
ciśnienie krwi poniżej 120/80 mm Hg jest uważane za normalne. Jeśli Twoje wyniki mieszczą się w tej kategorii, trzymaj się zdrowych dla serca nawyków, takich jak stosowanie zbilansowanej diety i regularne ćwiczenia.

Podwyższone

Podwyższone ciśnienie krwi występuje wtedy, gdy odczyty stale mieszczą się w zakresie 120-129 skurczowe i mniej niż 80 mm Hg rozkurczowe. Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi są narażone na rozwój nadciśnienia, chyba że podejmą kroki w celu kontroli tego stanu.

Stopień 1 nadciśnienia

Etap 1 nadciśnienia to sytuacja, w której ciśnienie krwi stale waha się w granicach 130-139 mm skurczowe lub 80-89 mm Hg rozkurczowe. Na tym etapie nadciśnienia lekarze prawdopodobnie zalecą zmianę stylu życia i mogą rozważyć dodanie leków na ciśnienie krwi w zależności od ryzyka wystąpienia miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej (ASCVD), takiej jak zawał serca lub udar.

Stadium 2 nadciśnienia

Stadium 2 nadciśnienia występuje, gdy ciśnienie krwi stale wynosi 140/90 mm Hg lub więcej. Na tym etapie nadciśnienia lekarze prawdopodobnie przepiszą kombinację leków na ciśnienie krwi i zmiany stylu życia.

Kryzys nadciśnieniowy

Ten etap nadciśnienia wymaga pomocy medycznej. Jeśli ciśnienie krwi nagle przekroczy 180/120 mm Hg, należy odczekać pięć minut, a następnie ponownie sprawdzić ciśnienie krwi. Jeśli odczyty nadal są niezwykle wysokie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Może to być kryzys nadciśnieniowy.

Jeśli ciśnienie krwi jest wyższe niż 180/120 mm Hg i odczuwasz oznaki możliwego uszkodzenia narządów, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, ból pleców, drętwienie/osłabienie, zmiany w widzeniu lub trudności w mówieniu, nie czekaj, aż ciśnienie samo spadnie. Zadzwoń pod numer 911.