Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Objawy Wysokiego Ciśnienia Krwi

Objawy Wysokiego Ciśnienia Krwi

Przegląd

Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) jest częstym stanem, w którym długotrwała siła uderzenia krwi w ściany tętnic jest na tyle wysoka, że może ostatecznie spowodować problemy zdrowotne, takie jak choroby serca.

Ciśnienie krwi zależy zarówno od ilości krwi pompowanej przez serce, jak i od oporu, jaki stawiają tętnice. Im więcej krwi pompuje serce i im węższe są tętnice, tym wyższe jest Ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi podawane jest w milimetrach rtęci (mm Hg). Składa się ono z dwóch liczb.

 • Górna liczba (ciśnienie skurczowe). Pierwsza, górna liczba mierzy ciśnienie w tętnicach podczas bicia serca.
 • Liczba dolna (ciśnienie rozkurczowe). Drugi, niższy numer mierzy ciśnienie w tętnicach pomiędzy uderzeniami serca.

Możesz mieć Wysokie ciśnienie krwi przez lata bez żadnych objawów. Niekontrolowane Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, w tym ataku serca i udaru. Na szczęście, Wysokie ciśnienie krwi można łatwo wykryć. Kiedy już wiesz, że masz Wysokie ciśnienie krwi, możesz współpracować z lekarzem, aby je kontrolować.

Symptomy

Większość osób cierpiących na nadciśnienie nie ma żadnych objawów, nawet jeśli Ciśnienie krwi osiąga niebezpiecznie wysoki poziom.

Kilka osób z wysokim ciśnieniem krwi może mieć bóle głowy, duszności lub krwawienia z nosa, ale te oznaki i objawy nie są specyficzne i zazwyczaj nie występują, dopóki Wysokie ciśnienie krwi nie osiągnie ciężkiego lub zagrażającego życiu stadium.

Kiedy należy udać się do lekarza

Prawdopodobnie będziesz miał mierzone Ciśnienie krwi w ramach rutynowej wizyty u lekarza.

Począwszy od 18 roku życia, należy poprosić lekarza o pomiar ciśnienia co najmniej raz na dwa lata. Jeśli masz 40 lat lub więcej, lub jesteś w wieku 18-39 lat z wysokim ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, poproś lekarza o odczytanie ciśnienia krwi co roku.

Czytać także:  Jak Obniżyć Ciśnienie Krwi

Ciśnienie krwi powinno być sprawdzane w obu ramionach, aby stwierdzić, czy jest różnica. Ważne jest, aby używać mankietu o odpowiednim rozmiarze.

Lekarz prawdopodobnie zaleci częstsze kontrole, jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie lub masz inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Dzieci w wieku 3 lat i starsze mają zazwyczaj mierzone Ciśnienie krwi w ramach corocznych badań kontrolnych.

Jeśli nie chodzisz regularnie do lekarza, możesz skorzystać z bezpłatnego badania ciśnienia krwi na targach zdrowia lub w innych miejscach w Twojej społeczności. W niektórych sklepach można również znaleźć urządzenia, które bezpłatnie zmierzą Ciśnienie krwi.

Publiczne ciśnieniomierze, takie jak te znajdujące się w aptekach, mogą dostarczyć pomocnych informacji na temat ciśnienia krwi, ale mają pewne ograniczenia. Dokładność tych urządzeń zależy od kilku czynników, takich jak prawidłowy rozmiar mankietu i właściwe użytkowanie urządzenia. O poradę dotyczącą korzystania z ogólnodostępnych ciśnieniomierzy należy poprosić lekarza.

Przyczyny

Istnieją dwa rodzaje wysokiego ciśnienia krwi.

nadciśnienie pierwotne (zasadnicze)

U większości osób dorosłych nie istnieje żadna możliwa do zidentyfikowania przyczyna nadciśnienia. Ten typ nadciśnienia, zwany nadciśnieniem pierwotnym (zasadniczym), ma tendencję do stopniowego rozwoju przez wiele lat.

nadciśnienie wtórne

Niektórzy ludzie mają Wysokie ciśnienie krwi spowodowane przez chorobę podstawową. Ten rodzaj nadciśnienia, zwany nadciśnieniem wtórnym, ma tendencję do pojawiania się nagle i powoduje wyższe Ciśnienie krwi niż nadciśnienie pierwotne. Różne warunki i leki mogą prowadzić do nadciśnienia wtórnego, w tym:

 • Obturacyjny bezdech senny
 • choroby nerek
 • Guzy nadnercza
 • Problemy z tarczycą
 • Niektóre wady naczyń krwionośnych, z którymi się rodzisz (wrodzone)
 • Niektóre leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne, leki na przeziębienie, leki przeciwgrzybiczne, leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i niektóre leki na receptę
  Nielegalne narkotyki, takie jak kokaina i amfetamina

Powikłania

Nadmierny nacisk na ściany tętnic spowodowany wysokim ciśnieniem krwi może uszkodzić naczynia krwionośne, jak również organy. Im wyższe jest Ciśnienie krwi i im dłużej pozostaje ono niekontrolowane, tym większe są szkody.

Czytać także:  Proste Wskazówki Dotyczące Profilaktyki Nadciśnienia

Niekontrolowane Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do powikłań, w tym:

 • Zawał serca lub udar mózgu. Wysokie ciśnienie krwi może powodować stwardnienie i pogrubienie tętnic (miażdżyca), co może prowadzić do ataku serca, udaru lub innych komplikacji.
 • Tętniak. Zwiększone Ciśnienie krwi może spowodować osłabienie i wybrzuszenie naczyń krwionośnych, tworząc tętniaka. Pęknięcie tętniaka może zagrażać życiu.
 • Niewydolność serca. Aby pompować krew wbrew wyższemu ciśnieniu w naczyniach, serce musi pracować ciężej. Powoduje to pogrubienie ścian komory pompującej serca (przerost lewej komory). W końcu zgrubiały mięsień może mieć trudności z pompowaniem wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu, co może prowadzić do niewydolności serca.
 • Osłabione i zwężone naczynia krwionośne w nerkach. Może to uniemożliwić tym organom normalne funkcjonowanie.
 • Pogrubione, zwężone lub rozerwane naczynia krwionośne w oczach. Może to skutkować utratą wzroku.
 • Zespół metaboliczny. Zespół ten to grupa zaburzeń metabolizmu Twojego organizmu, w tym zwiększony rozmiar talii, wysoki poziom trójglicerydów, obniżony poziom cholesterolu lipoproteinowego o dużej gęstości (HDL) (“dobrego” cholesterolu), Wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom insuliny. Te warunki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, chorób serca i udaru.
 • Problemy z pamięcią lub rozumieniem. Niekontrolowane Wysokie ciśnienie krwi może również wpływać na zdolność do myślenia, zapamiętywania i uczenia się. Problemy z pamięcią lub rozumieniem pojęć są częstsze u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Demencja. Zwężone lub zablokowane tętnice mogą ograniczać przepływ krwi do mózgu, co prowadzi do pewnego rodzaju demencji (demencja naczyniowa). Udar, który przerywa przepływ krwi do mózgu, również może powodować demencję naczyniową.