Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Normalne Ciśnienie Krwi w Zależności Od Wieku

normalne ciśnienie krwi według płci

Ciśnienie krwi jest ważnym wskaźnikiem zdrowia, dlatego wielu lekarzy zaleca monitorowanie go w domu w miarę starzenia się. Jednak nie ma sensu tego robić, jeśli nie wiesz, co oznaczają te odczyty lub jak je prawidłowo zebrać.

Co więcej, odczyty zmieniają się w ciągu dnia i mogą zależeć od takich czynników jak nawodnienie i stres. Ponadto, zakresy liczb wskazujących na wysokie, niskie i normalne Ciśnienie krwi różnią się w zależności od wieku.

Co to jest Ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to siła, która napędza krew w tętnicach podczas pompowania przez serce, dostarczając tlen i składniki odżywcze do organów i tkanek w całym organizmie. Prawidłowe ciśnienie krwi jest niezbędne, aby narządy mogły dobrze pracować i uniknąć uszkodzeń.

Ciśnienie krwi może się zmieniać w zależności od wieku, stanu zdrowia i innych czynników związanych ze stylem życia. Kontrolowanie tych liczb jest ważne, ponieważ gdy Ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta lub spada, albo pozostaje wysokie lub niskie przez dłuższy czas, może to być oznaką słabego zdrowia i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci.

Jednym ze sposobów na łatwe kontrolowanie ciśnienia krwi jest ciśnieniomierz domowy. W rzeczywistości, wiele z ciśnieniomierzy domowych w naszym rankingu najlepszych ciśnieniomierzy z 2022 roku podkreśla funkcje, które ułatwiają interpretację, czy Ciśnienie krwi jest podwyższone lub w normalnym zakresie poprzez kolorowe odczyty.

Jednak pomimo tego, że wiele ciśnieniomierzy domowych posiada funkcje, które ułatwiają interpretację odczytów, ważne jest, aby zrozumieć, co oznaczają liczby ciśnienia krwi i które z nich wskazują na normalny lub wysoki odczyt.

Co oznaczają cyfry ciśnienia krwi?

Odczyt ciśnienia krwi składa się z dwóch liczb: górnej, która nazywana jest ciśnieniem skurczowym oraz dolnej, która nazywana jest ciśnieniem rozkurczowym.

Co to jest ciśnienie skurczowe?

Czytać także:  Ciśnienie krwi - 50 często zadawanych pytań i odpowiedzi

Skurczowe Ciśnienie krwi mierzy, jak duży nacisk wywiera krew na ściany tętnic. “Ciśnienie w tętnicach zmienia się z każdym uderzeniem serca” – mówi Ian Del Conde Pozzi, M.D., kardiolog i specjalista medycyny naczyniowej w Miami Cardiac & Vascular Institute. Kiedy serce się kurczy, pompuje dodatkową ilość krwi do układu krążenia, zwiększając ciśnienie. Ten wzrost jest mierzony przez skurczowe Ciśnienie krwi.

Co to jest rozkurczowe Ciśnienie krwi?

Ciśnienie rozkurczowe mierzy ciśnienie w układzie krwionośnym, gdy serce jest w stanie spoczynku, mówi dr Pozzi. Skurczowe Ciśnienie krwi jest najwyższym ciśnieniem podczas uderzenia serca, podczas gdy rozkurczowe Ciśnienie krwi jest najniższym ciśnieniem pomiędzy uderzeniami serca, kiedy serce na chwilę się rozluźnia.

Co to jest Prawidłowe ciśnienie krwi?

Normalne Ciśnienie krwi wskazuje, że serce i naczynia krwionośne nie pracują zbyt ciężko, a krew nie wywiera zbyt dużego nacisku na ściany naczyń” – mówi Aseem Desai, M.D., kardiolog z Providence Mission Hospital w Południowej Kalifornii. Ostatnie dane American Heart Association sugerują, że optymalny normalny odczyt dla dorosłych powyżej 20 roku życia jest niższy niż 120/80 mmHg.

Dr Desai zauważa, że Ciśnienie krwi może się różnić w zależności od wieku, płci, rasy i pochodzenia etnicznego danej osoby, ale nadal powinno mieścić się w ogólnym normalnym zakresie. Podczas gdy liczby niższe niż 120/80 są ogólnie uważane za normalne, dr Desai dodaje: “Docelowe Ciśnienie krwi do leczenia różni się w zależności od wieku (np. jeśli ktoś jest uważany za osobę starszą) i powiązanych chorób współistniejących (np. cukrzycy).”

Normalne Ciśnienie krwi według wieku, rasy i płci

Wcześniej wytyczne dotyczące normalnego ciśnienia krwi dla dorosłych różniły się w zależności od płci i konkretnego wieku, ale nowe dane stwierdzają, że normalne Ciśnienie krwi dla dorosłych jako zbiorowości jest mniejsze niż 120/80 mmHg.

Czytać także:  Co To Jest Zespół Białego Fartucha?

Jeśli chodzi o rasę i pochodzenie etniczne, dr Desai mówi, że pewne grupy mają wyższy wskaźnik nadciśnienia. “Non-Hispanic Black people mają znacznie wyższy wskaźnik nadciśnienia w porównaniu do non-Hispanic white people, a Hispanics i non-Hispanic Azjaci mają niższe wskaźniki niż dwa pierwsze”, mówi.

Przyczyny tego zróżnicowania mogą być różne – od substandardowego ubezpieczenia i słabego dostępu do opieki zdrowotnej po luki w stosowaniu leków w leczeniu wielu schorzeń z “mniejszą zgodnością w pewnych grupach” – dodaje.

Jeśli chodzi o płeć, istnieje coraz więcej dowodów na ryzyko chorób układu krążenia u kobiet z ciśnieniem krwi niższym niż to, które jest uważane za normalne, mówi Jennifer Wong, M.D., dyrektor medyczny kardiologii nieinwazyjnej w MemorialCare Heart and Vascular Institute w Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii.