Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Niebezpieczeństwa związane z niskim ciśnieniem rozkurczowym krwi

niskie ciśnienie rozkurczowe krwi

Czym jest niebezpiecznie niskie rozkurczowe ciśnienie krwi?

W badaniu z 2016 roku, które trwało ponad 3 dekady i objęło ponad 11 000 osób, stwierdzono, że niebezpieczne jest rozkurczowe ciśnienie krwi poniżej 60 mm Hg. Osoby z takim poziomem są o 50 procent bardziej narażone na uszkodzenie serca. Porównuje się to z tymi, którzy mają niski poziom ciśnienia rozkurczowego między 80 a 89 mm Hg.

Jakie są możliwe oznaki i objawy niskiego ciśnienia rozkurczowego krwi (DBP)?
Rozkurczowe ciśnienie krwi (DBP) pomiędzy 60 a 90 mm Hg jest dobre u osób starszych. Gdy ciśnienie spadnie poniżej 60 mm Hg, możesz zemdleć.

Wiele osób starszych z niskim DBP jest zmęczonych, ma zawroty głowy i często upada. Oczywiście, żadna z tych rzeczy nie jest dobrą wiadomością dla osób starszych, które mogą mieć kruche kości i słabe gojenie. Wspólne oznaki i objawy niskiego DBP mogą obejmować

  • Uczucie oszołomienia
  • Uczucie osłabienia
  • Duszność
  • Światłowstręt
  • Omdlenia
  • Zawroty głowy, które mogą się nasilać podczas chodzenia lub zmiany pozycji
  • Dezorientacja

Czy ciśnienie rozkurczowe 50 jest zbyt niskie?

Rozkurczowe ciśnienie krwi o wartości 50 mm Hg jest zbyt niskie. Gdy ciśnienie rozkurczowe spadnie poniżej 60 mm Hg, mogą wystąpić zawroty głowy lub światłowstręt, a utrzymujące się niskie ciśnienie rozkurczowe może prowadzić do chorób serca. Tak, ciśnienie rozkurczowe wynoszące 50 mm Hg jest zbyt niskie.

Oto co jeść, aby pomóc podnieść niskie ciśnienie krwi:

Pij dużo płynów

Kiedy jesteś odwodniony, zmniejsza się objętość krwi, co powoduje spadek ciśnienia krwi. Większość lekarzy zaleca picie co najmniej dwóch litrów (około ośmiu szklanek) wody każdego dnia. Spożycie wody powinno być większe w gorące dni lub podczas ćwiczeń.

Jedzenie słonych pokarmów

Żywność o wysokiej zawartości soli może podnieść ciśnienie krwi. Dobrym źródłem soli są oliwki, serek wiejski, zupa w puszce lub tuńczyk. Możesz również dodać do swoich posiłków sól kuchenną lub morską, w zależności od swoich preferencji.

Czytać także:  Nadciśnienie tętnicze: Czy można je leczyć?

Pij kofeinę

Kawa pomaga podnieść niskie ciśnienie krwi

Napoje takie jak kawa i herbata z kofeiną powodują wzrost tętna i tymczasowy wzrost ciśnienia krwi. Efekt ten jest zazwyczaj krótkotrwały, a spożycie kofeiny nie wpływa na ciśnienie krwi każdego człowieka w ten sam sposób. Jeśli regularnie pijesz kawę, możesz również rozwinąć większą tolerancję na jej wpływ na układ naczyniowy.

Zwiększ swoje spożycie witaminy B12

Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w pomaganiu organizmowi w produkcji zdrowych czerwonych krwinek. Brak tej ważnej witaminy może skutkować anemią, która obniża ciśnienie krwi i może prowadzić do nadmiernego krwawienia, a także uszkodzenia organów i nerwów. Pokarmy bogate w witaminę B12 to jajka, kurczak, ryby takie jak łosoś i tuńczyk oraz niskotłuszczowe produkty mleczne.

Napełnij się folianami

Foliany (znane również jako witamina B9) to kolejna niezbędna witamina, którą można znaleźć w takich produktach jak szparagi, brokuły, wątroba i rośliny strączkowe, takie jak soczewica i ciecierzyca. Niedobór folianów może mieć wiele takich samych objawów jak niedobór witaminy B12, powodując anemię, która prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Ogranicz węglowodany

Pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów, zwłaszcza przetworzone, mają tendencję do bardzo szybkiego trawienia w porównaniu z innymi pokarmami. Może to prowadzić do nagłych spadków ciśnienia krwi. W niektórych badaniach wykazano, że dieta o niskiej zawartości węglowodanów może pomóc w wyrównaniu niedociśnienia, zwłaszcza u starszych osób.

Zmniejsz wielkość posiłków

Kiedy jesz duży posiłek, organizm potrzebuje dużo więcej energii, aby go strawić, co może spowodować spadek ciśnienia krwi. Jest to szczególny problem dla osób rezygnujących ze śniadania i poszczących – pomijanie posiłków może często prowadzić do nadmiernego jedzenia w późniejszym czasie, aby to zrekompensować. Nawet jeśli nie zmniejszasz całkowitej ilości jedzenia, spożywanie mniejszych posiłków w ciągu dnia jest zdrowsze zarówno dla Twojego trawienia, jak i przepływu krwi.

Czytać także:  9 najbardziej niebezpiecznych pokarmów, których musisz unikać, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi

Spokojnie z alkoholem

Wśród wielu negatywnych skutków zdrowotnych, picie alkoholu powoduje odwodnienie, co obniża ciśnienie krwi poprzez zmniejszenie jej objętości. Pij odpowiedzialnie, kiedy już się napijesz. Staraj się wypić szklankę wody po każdym napoju alkoholowym, aby uniknąć odwodnienia.

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi jest bardzo ważne dla zdrowia Twojego serca i tętnic, dlatego ważne jest, abyś kontrolował jego poziom, abyś mógł dokonać odpowiednich zmian zanim pojawią się problemy zdrowotne. Jeśli masz normalne ciśnienie krwi, powinieneś starać się sprawdzać je przynajmniej raz na rok lub dwa lata. Jeśli doświadczasz któregoś z objawów niskiego ciśnienia krwi, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów kardiologów, a my pomożemy Ci opracować plan, który pozwoli Ci uniknąć problemów w przyszłości.