Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Nerwica: Skutki I Związek Z Nadciśnieniem Tętniczym

Czasami dieta i zmiana stylu życia mogą nie wystarczyć, aby poradzić sobie z wysokim ciśnieniem krwi i konieczne jest zastosowanie leków. Istnieje wiele leków na ciśnienie krwi, znanych jako leki przeciwnadciśnieniowe, dostępnych na receptę. Niektóre z najczęstszych obejmują:

Leczenie nadciśnienia

Nie ma lekarstwa na wysokie ciśnienie krwi. Leczenie może jednak obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jeśli jest ono łagodne, można je kontrolować poprzez zmianę stylu życia na zdrowszy.

Dodatkowe zmiany stylu życia mogą również pomóc w obniżeniu i kontroli ciśnienia krwi. Należą do nich:

Utrzymanie zdrowej wagi Utrzymanie zdrowej wagi może pomóc w kontrolowaniu wysokiego ciśnienia krwi i utrzymaniu innych powikłań na dystans.

Co więcej, zmniejszenie wagi o zaledwie 3 do 5 procent może pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z wysokim ciśnieniem krwi.

Ćwiczenie Regularne ćwiczenia mogą utrzymać wagę pod kontrolą, jak również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

AHA zaleca średnio 40 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności aerobowej trzy lub cztery razy w tygodniu, aby obniżyć ciśnienie krwi.

Ograniczenie spożycia alkoholu Alkohol może podnieść ciśnienie krwi, nawet jeśli nie masz nadciśnienia, dlatego każdy powinien kontrolować jego spożycie.

Zdrowe kobiety w każdym wieku i mężczyźni powyżej 65 roku życia powinni ograniczać się do jednego drinka dziennie, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat i młodsi do dwóch drinków dziennie.

Nie palenie Podczas gdy palenie jest udowodnionym czynnikiem ryzyka dla problemów z sercem, takich jak zawał serca i udar mózgu, naukowcy wciąż próbują zrozumieć jego związek z wysokim ciśnieniem krwi. Zarówno palenie, jak i bierne narażenie na dym tytoniowy zwiększają ryzyko powstania płytki nazębnej wewnątrz tętnic, stanu znanego jako miażdżyca, w którym wysokie ciśnienie krwi przyspiesza.

Palenie powoduje również tymczasowy wzrost ciśnienia krwi.

Poproś swojego lekarza o wskazówki dotyczące rzucenia palenia, a także o zbadanie leków i urządzeń wspomagających rzucanie palenia, które pomogą Ci zerwać z uzależnieniem od nikotyny.

Zarządzanie stresem Związek między stresem a wysokim ciśnieniem krwi jest nadal badany, ale wiadomo, że stres przyczynia się do czynników ryzyka nadciśnienia, takich jak zła dieta i nadmierne spożywanie alkoholu.

Czytać także:  Niebezpieczeństwo związane z wysokim ciśnieniem krwi (wpływ nadciśnienia na organizm)

Dodatkowo, hormony stresu – adrenalina i kortyzol – powodują szybsze bicie serca i zwężenie naczyń krwionośnych w ramach przygotowań do reakcji “walcz lub uciekaj”. To podnosi ciśnienie krwi tymczasowo, ale naukowcy wciąż badają, czy przewlekły stres może mieć wpływ na ciśnienie krwi w dłuższym okresie czasu.

Nauka radzenia sobie ze stresem, relaksacji i radzenia sobie z problemami może poprawić Twoje zdrowie emocjonalne i fizyczne.

Poniższe sposoby mogą pomóc Ci lepiej radzić sobie ze stresem:

  • Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak joga, głębokie oddychanie i medytacja, które nie tylko pomagają się zrelaksować, ale także tymczasowo obniżają ciśnienie krwi
  • Wystarczająca ilość snu (siedem do dziewięciu godzin na dobę)
  • Ćwiczenie
  • Słuchanie muzyki lub skupienie się na czymś spokojnym i cichym
  • Leki

Czasami dieta i zmiana stylu życia mogą nie wystarczyć, aby poradzić sobie z wysokim ciśnieniem krwi i konieczne jest zastosowanie leków. Istnieje wiele leków na ciśnienie krwi, znanych jako leki przeciwnadciśnieniowe, dostępnych na receptę. Niektóre z najczęstszych obejmują:

Diuretyki To pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru soli i wody oraz pomaga kontrolować ciśnienie krwi.

Beta-blokery Zmniejszają one częstość akcji serca i obciążenie pracą serca, co z kolei obniża ciśnienie krwi.

Inhibitory ACE Znane również jako inhibitory konwertazy angiotensyny, pomagają organizmowi produkować mniej substancji chemicznej angiotensyny, która powoduje zwężenie tętnic. Leki te pomagają naczyniom krwionośnym rozluźnić się i otworzyć, co obniża ciśnienie krwi.

Blokery kanału wapniowego Zapobiegają one przedostawaniu się wapnia do komórek mięśniowych serca i tętnic. To również pomaga naczyniom krwionośnym rozluźnić się i otworzyć, co obniża ciśnienie krwi.

Alfa-blokery Te zmniejszają opór tętnic i rozluźniają napięcie mięśniowe ścian naczyń.

Agoniści centralni To pomaga zmniejszyć zdolność naczyń krwionośnych do napinania się i kurczenia, pomagając w ten sposób obniżyć ciśnienie krwi.

Czytać także:  Określenie podwyższonego nadciśnienia tętniczego: Jaki jest zakres?

Niektóre z tych leków mogą być przyjmowane w połączeniu w celu leczenia nadciśnienia. Twój lekarz będzie współpracował z Tobą, aby znaleźć plan leczenia, który jest dla Ciebie najlepszy.

Dla wielu osób, przyjmowanie więcej niż jednego leku w małych dawkach może być bardziej skuteczne w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi niż przyjmowanie większych dawek jednego leku.