Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Najlepszy Wybór Leków Na Nadciśnienie Tętnicze

Najlepszy wybór leków na nadciśnienie tętnicze

Istnieje wiele różnych leków na wysokie ciśnienie krwi (leki przeciwnadciśnieniowe), z których każdy ma zalety i wady. Twój lekarz może przepisać Ci więcej niż jeden rodzaj leku, aby leczyć Twoją chorobę.

Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami, monitorowanie ciśnienia krwi i zmiana stylu życia mogą pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi.

Zmiany w stylu życia
Jeśli zaczynasz rozwijać wysokie ciśnienie krwi (stan przednadciśnieniowy) lub jeśli już je masz, zmiana stylu życia może pomóc w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu potrzeby przyjmowania leków.

Wypróbuj te kroki, aby pomóc obniżyć i kontrolować ciśnienie krwi.

  • Jedz zdrową dietę z dużą ilością owoców i warzyw.
  • Zmniejsz ilość soli (sodu) w swojej diecie.
  • Nie palić.
  • Kontroluj stres.
  • Utrzymuj zdrową wagę.
  • Regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Dąż do 30 minut umiarkowanej aktywności przez większość dni w tygodniu. Możesz podzielić swoją aktywność na trzy 10-minutowe sesje dziennie.

Unikaj lub ogranicz alkohol. Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, rób to z umiarem. Dla zdrowych dorosłych oznacza to do jednego drinka dziennie dla kobiet i do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn.

Opcje leczenia

Jeśli zmiana stylu życia nie wystarczy, aby kontrolować ciśnienie krwi, lekarz prawdopodobnie przepisze leki na ciśnienie krwi. Możesz otrzymać jeden lub więcej z tych leków:

Tabletki na wodę (diuretyki). Lek moczopędny usuwa nadmiar wody i sodu z organizmu, dzięki czemu mniej płynów przepływa przez żyły i tętnice. Dzięki temu zmniejsza się ciśnienie na ścianach naczyń krwionośnych.

Rodzaje diuretyków obejmują tiazydowe, pętlowe i oszczędzające potas. Jeśli diuretyki nie są wystarczające do obniżenia ciśnienia krwi, lekarz może zalecić dodanie innych leków na ciśnienie krwi do leczenia.

Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE). Pomagają one rozluźnić naczynia krwionośne poprzez zapobieganie tworzeniu się substancji chemicznej (angiotensyny), która zwęża naczynia krwionośne.

Czytać także:  6 najlepszych napojów obniżających ciśnienie krwi

Blokery receptora angiotensyny 2 (ARBs). Leki te blokują działanie angiotensyny.

Blokery kanału wapniowego. Leki te zapobiegają przedostawaniu się wapnia do komórek serca i tętnic, umożliwiając tętnicom rozluźnienie i otwarcie.
Beta-blokery. Leki te działają poprzez blokowanie działania hormonu adrenaliny, znanego również jako adrenalina. Powodują one, że serce bije wolniej i z mniejszą siłą.
Inhibitory reniny. Renina jest substancją produkowaną przez nerki, która uruchamia serię czynności powodujących wzrost ciśnienia krwi. Inhibitory reniny spowalniają produkcję tej substancji.

Inne leki czasami stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi

Jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć swojego ciśnienia krwi za pomocą jednego lub więcej z powyższych leków, inne leki, które obniżają ciśnienie krwi obejmują:

Alfa-blokery. Alfa-blokery zapobiegają napinaniu przez hormon noradrenaliny mięśni w ścianach mniejszych tętnic i żył, co powoduje, że naczynia pozostają otwarte i zrelaksowane.

Blokery alfa-beta. Blokery alfa-beta działają podobnie do blokerów beta. Mogą być przepisane, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i jesteś zagrożony niewydolnością serca.

Środki o działaniu centralnym. Leki te uniemożliwiają mózgowi wysyłanie sygnałów do układu nerwowego w celu przyspieszenia akcji serca i zwężenia naczyń krwionośnych. W rezultacie serce nie pompuje tak mocno, a krew łatwiej przepływa przez żyły i tętnice.

Leki rozszerzające naczynia. Leki te zapobiegają zaciskaniu i zwężaniu się mięśni w żyłach i tętnicach. W rezultacie krew płynie łatwiej, a serce nie musi pompować tak mocno.

Antagoniści aldosteronu. Leki te są często stosowane z innymi lekami, takimi jak diuretyk. Antagoniści aldosteronu blokują hormon aldosteron, który czasami powoduje zatrzymanie soli i płynów, przyczyniając się do wysokiego ciśnienia krwi. Są one zwykle przepisywane dla tych, których wysokie ciśnienie krwi jest trudne do kontrolowania lub którzy mają cukrzycę lub niewydolność serca.

To, jak dobrze działa dany lek, zależy od wieku, płci, rasy, poziomu ciśnienia krwi i ogólnego stanu zdrowia danej osoby.

Czytać także:  Idiopatyczne Nadciśnienie Wewnątrzczaszkowe

Połączenie dwóch leków zazwyczaj działa lepiej niż pojedynczy lek, aby uzyskać kontrolę nad ciśnieniem krwi. Czasami potrzebne są dodatkowe leki, aby osiągnąć zamierzony poziom ciśnienia krwi.