Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Najlepsze Leczenie Wysokiego Ciśnienia Krwi

Najlepsze Leczenie Wysokiego Ciśnienia Krwi

Nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi, jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do udaru, zawału serca, niewydolności serca lub choroby nerek. Celem leczenia nadciśnienia jest obniżenie wysokiego ciśnienia krwi i ochrona ważnych organów, takich jak mózg, serce i nerki przed uszkodzeniem. Według badań leczenie nadciśnienia tętniczego wiąże się z redukcją liczby udarów mózgu (średnio o 35%-40%), zawałów serca (20%-25%) i niewydolności serca (ponad 50%).

wysokie ciśnienie krwi jest obecnie klasyfikowane jako ciśnienie skurczowe powyżej 130 i rozkurczowe powyżej 80.

Aby zapobiec wysokiemu ciśnieniu krwi, każdy powinien być zachęcany do wprowadzenia modyfikacji stylu życia, takich jak zdrowsza dieta, rzucenie palenia i więcej ruchu. Leczenie farmakologiczne jest zalecane w celu obniżenia ciśnienia krwi do wartości poniżej 130/80 u osób starszych niż 65 lat oraz u osób z czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu.

Leczenie wysokiego ciśnienia krwi obejmuje zmianę stylu życia i ewentualnie terapię lekami.

Zmiany stylu życia w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi

Kluczowym krokiem w zapobieganiu i leczeniu wysokiego ciśnienia krwi jest zdrowy styl życia. Możesz obniżyć swoje ciśnienie krwi poprzez następujące zmiany w stylu życia:

 • Utrata wagi, jeśli masz nadwagę lub otyłość
 • Rzucenie palenia. Tytoń uszkadza ściany naczyń krwionośnych i utwardza tętnice. Obie muszą być w dobrej formie podczas kontrolowania ciśnienia krwi.Przestrzeganie planu żywieniowego DASH, co oznacza Dietary Approaches to Stop Hypertension. Skupia się on na warzywach, owocach, pełnych ziarnach, rybach, drobiu, orzechach i fasoli. Pokarmy o wysokiej zawartości potasu, takie jak awokado, banany, suszone owoce, pomidory i czarna fasola, otrzymują duże kciuki. Plan ten ogranicza do minimum słodkie napoje, słodycze oraz wysokotłuszczowe mięsa i produkty mleczne.
 • Zmniejszenie ilości sodu w diecie do mniej niż 1500 miligramów dziennie, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi; zdrowe osoby dorosłe powinny starać się ograniczyć spożycie sodu do nie więcej niż 2300 miligramów dziennie (około 1 łyżeczki soli). Wiele przetworzonych produktów spożywczych ma w sobie dużo soli. Na przykład, zupy, przyprawy i sos pomidorowy mogą zawierać aż 75% całkowitej ilości soli, której potrzebujesz każdego dnia. Czytaj uważnie etykiety żywności (sól jest wymieniona jako sód) i nie posypuj jej więcej podczas gotowania lub przed jedzeniem. Zamiast tego używaj przypraw i ziół do aromatyzowania potraw.
 • Regularnie uprawiaj ćwiczenia aerobowe (np. szybki spacer przez co najmniej 30 minut dziennie, kilka dni w tygodniu). Wybierz się na zajęcia jogi. Szukaj aktywności, które pobudzą Twoje serce, takich jak jazda na rowerze czy pływanie. W ciągu tygodnia staraj się ćwiczyć konsekwentnie przez co najmniej 2 i pół godziny.
 • Utrzymywanie zdrowej wagi dla swojego wieku i wzrostu jest kluczowe. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, możesz obniżyć ciśnienie krwi tracąc zaledwie 5 kilogramów. Ograniczenie alkoholu do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn, jednego drinka dziennie dla kobiet. Jeden drink to uncja alkoholu, 5 uncji wina lub 12 uncji piwa.
 • Zmniejszenie stresu. Pomyśl o stresujących obszarach swojego życia i podejmij kroki, aby je zmienić. Rozważ rozmowę z doradcą, naukę medytacji lub technik kontroli gniewu, lub regularne masaże.
Czytać także:  Normalne Ciśnienie Krwi w Zależności Od Wieku

Leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi

Istnieje kilka rodzajów leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, w tym:

 • Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE)
 • Blokery receptora angiotensyny II (ARB)
 • Diuretyki
 • Beta-blokery
 • Blokery kanału wapniowego
 • Alfa-blokery
 • Alfa-agoniści
 • Inhibitory reniny
 • Leki łączone

Diuretyki są często zalecane jako pierwsza linia terapii dla większości ludzi, którzy mają wysokie ciśnienie krwi.

Jednakże, lekarz może rozpocząć leczenie innym lekiem niż diuretyk jako pierwsza linia terapii, jeśli masz pewne problemy medyczne. Na przykład, inhibitory ACE są często wyborem dla osób z cukrzycą. Jeśli jeden lek nie działa lub jest nie do zaakceptowania, dodatkowe leki lub alternatywne leki mogą być zalecane.

Jeśli ciśnienie krwi jest wyższe niż 20/10 punktów niż powinno być, lekarz może rozważyć rozpoczęcie leczenia dwoma lekami lub umieszczenie na leku łączonym.

Kontynuacja leczenia wysokiego ciśnienia krwi

Najważniejszym elementem w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi jest opieka kontrolna.

 • Po rozpoczęciu terapii lekami na Nadciśnienie, powinieneś spotykać się z lekarzem co najmniej raz w miesiącu, aż do osiągnięcia docelowego ciśnienia krwi. Raz lub dwa razy w roku lekarz może sprawdzić poziom potasu we krwi (leki moczopędne mogą go obniżyć, a inhibitory ACE i ARB mogą go zwiększyć) oraz inne elektrolity i poziom BUN/kreatyniny (aby sprawdzić stan zdrowia nerek).
 • Po osiągnięciu docelowego ciśnienia krwi, należy kontynuować wizyty u lekarza co 3 do 6 miesięcy, w zależności od tego, czy masz inne choroby, takie jak niewydolność serca.
 • Jeśli chorujesz na cukrzycę lub miałeś zawał serca lub udar, musisz uważnie obserwować swoje ciśnienie krwi, aby zapobiec nawrotom choroby. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, do jakich wartości ciśnienia krwi powinieneś dążyć.
 • Wraz ze starzeniem się i stwardnieniem tętnic, ciśnienie skurczowe krwi może wzrosnąć. Lek, który kiedyś działał dobrze, może już nie działać. Konieczna może być zmiana dawki leku lub przepisanie nowego leku.
 • Okresowo, podczas wizyt kontrolnych, powinieneś być badany pod kątem uszkodzeń serca, oczu, mózgu, nerek i tętnic obwodowych, które mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Wizyty kontrolne to dobry moment, aby poinformować lekarza o wszelkich skutkach ubocznych przyjmowanych leków. Lekarz będzie miał sugestie, jak radzić sobie z efektami ubocznymi lub może zmienić leczenie.
Czytać także:  Co To Jest Nadciśnienie?

Wizyty kontrolne są doskonałą okazją do monitorowania innych powiązanych czynników ryzyka, takich jak wysoki poziom cholesterolu i otyłość.