Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Leczenie Niskiego Ciśnienia Krwi

Leczenie Niskiego Ciśnienia Krwi

Leczenie

Niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie) bez objawów lub z łagodnymi objawami rzadko wymaga leczenia.

Jeśli Niskie ciśnienie krwi powoduje objawy, leczenie zależy od przyczyny. Na przykład, jeśli leki powodują Niskie ciśnienie krwi, lekarz może zalecić zmianę lub odstawienie leku lub zmniejszenie jego dawki. Nie należy zmieniać lub przerywać przyjmowania leków bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem.

Jeśli nie jest jasne, co jest przyczyną niskiego ciśnienia krwi lub nie istnieje żadne leczenie, celem jest podniesienie ciśnienia krwi i zmniejszenie objawów. W zależności od wieku, stanu zdrowia i rodzaju niskiego ciśnienia krwi, istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć:

Używaj więcej soli. Eksperci zazwyczaj zalecają ograniczenie soli (sodu), ponieważ może ona podnieść ciśnienie krwi, czasami dramatycznie. Dla osób z niskim ciśnieniem krwi może to być jednak dobra rzecz. Ale zbyt dużo sodu może prowadzić do niewydolności serca, zwłaszcza u starszych dorosłych. Więc ważne jest, aby sprawdzić z dostawcą opieki zdrowotnej przed zwiększeniem soli.

Pij więcej wody. Płyny zwiększają objętość krwi i pomagają zapobiegać odwodnieniu, z których oba są ważne w leczeniu niedociśnienia.

Noś pończochy uciskowe. Zwane również pończochami wspierającymi, te elastyczne pończochy są powszechnie stosowane w celu złagodzenia bólu i obrzęku żylaków. Poprawiają one przepływ krwi z nóg do serca. Niektóre osoby lepiej tolerują elastyczne opaski na brzuch niż pończochy uciskowe.

Leki. Kilka leków jest dostępnych w leczeniu niskiego ciśnienia krwi, które występuje podczas stania (niedociśnienie ortostatyczne). Na przykład, lek fludrokortyzon zwiększa objętość krwi. Jest on często stosowany w leczeniu niedociśnienia ortostatycznego.

Jeśli u pacjenta występuje długotrwałe (przewlekłe) niedociśnienie ortostatyczne, może zostać przepisana midodryna (Orvaten) w celu podniesienia ciśnienia krwi w pozycji stojącej. Lek ten zmniejsza zdolność naczyń krwionośnych do rozszerzania się, co podnosi ciśnienie krwi

Czytać także:  Czy Kofeina Wpływa Na Ciśnienie Krwi?

Styl życia i domowe sposoby

W zależności od przyczyny niskiego ciśnienia krwi, poniższe kroki mogą pomóc zmniejszyć lub zapobiec objawom.

Pij więcej wody, mniej alkoholu. Alkohol jest odwadniający i może obniżyć ciśnienie krwi, nawet jeśli pije się go z umiarem. Woda zwiększa ilość krwi w organizmie i zapobiega odwodnieniu.

Zwróć uwagę na pozycje ciała. Delikatnie przejdź z leżenia płasko lub kucania do pozycji stojącej. Nie należy siedzieć ze skrzyżowanymi nogami.

Jeśli objawy niskiego ciśnienia krwi zaczynają się podczas stania, skrzyżuj uda jak nożyczki i ściśnij. Albo postaw jedną stopę na gzymsie lub krześle i pochyl się jak najdalej do przodu. Te ruchy pobudzają przepływ krwi z nóg do serca.

Jedz małe, niskowęglowodanowe posiłki. Aby zapobiec gwałtownemu spadkowi ciśnienia krwi po posiłkach, jedz małe posiłki kilka razy dziennie. Ograniczaj pokarmy wysokowęglowodanowe, takie jak ziemniaki, ryż, makaron i chleb.

Dostawca usług medycznych może również zalecić wypicie jednej lub dwóch filiżanek mocnej kawy lub herbaty z kofeiną podczas śniadania. Kofeina może jednak powodować odwodnienie, dlatego pamiętaj o piciu dużej ilości wody i innych płynów bez kofeiny.

Ćwicz regularnie. Ogólnym celem jest dążenie do co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia. Unikaj ćwiczeń w gorących, wilgotnych warunkach.