Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Jakie są znaki ostrzegawcze i objawy idiopatycznego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego

idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe objawy

Co to jest idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe?

Idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (IIH) występuje, gdy wysokie ciśnienie wokół mózgu powoduje objawy takie jak zmiany w widzeniu i bóle głowy. “Idiopatyczne” oznacza, że przyczyna nie jest znana, “wewnątrzczaszkowe” oznacza w czaszce, a “nadciśnienie” oznacza wysokie ciśnienie.
IIH występuje, gdy zbyt dużo płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) – płynu otaczającego mózg i rdzeń kręgowy – gromadzi się w czaszce. Powoduje to dodatkowy nacisk na mózg i nerw znajdujący się w tylnej części oka, zwany nerwem wzrokowym.
Jeśli zauważysz zmiany w swoim widzeniu, porozmawiaj ze swoim okulistą. Lekarz może dowiedzieć się, czy te objawy są związane z IIH lub innym stanem. Jeśli jest to IIH, istnieją zabiegi, które mogą pomóc w objawach.

Objawy mogą obejmować:

 • Bóle głowy
 • Szumy uszne (dzwonienie w uszach)
 • Czasowa ślepota
 • Podwójne widzenie
 • Niewidoczne miejsca
 • Ból szyi i ramion
 • Utrata widzenia obwodowego (bocznego)

  Objawy IIH są często podobne do objawów guza mózgu – więc IIH jest czasami nazywany pseudotumor cerebri, lub “fałszywy guz.”
  Około 19 na 20 osób z IIH to kobiety.

  IIH jest rzadkie, ale niektóre osoby są w grupie podwyższonego ryzyka. Najczęściej występuje u kobiet w wieku od 20 do 50 lat.

  Jednak brak objawów rdzenia kręgowego może prowadzić do błędnego rozpoznania idiopatycznego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego (IIH), znanego również jako zespół pseudotumor cerebri, który jest definiowany jako ICH o nieznanej etiologii. Raz źle zdiagnozowane opóźnienie w leczeniu lub niepotrzebne zabiegi mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla pacjentów.

  Co wywołuje IIH?

Przyczyny przewlekłego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego

skrzep krwi na powierzchni mózgu, znany jako przewlekły krwiak podtwardówkowy. guz mózgu. infekcja w mózgu, taka jak zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu. wodogłowie, w którym płyn gromadzi się wokół i wewnątrz mózgu.

Gdzie boli głowa w przypadku IIH?

Idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe zwykle zaczyna się od codziennego lub prawie codziennego bólu głowy, który dotyka obu stron głowy. Na początku ból głowy może być łagodny, ale zmienia się jego intensywność i może stać się silny.

Wczesne oznaki i objawy obejmują: zmiany stanu psychicznego, takie jak dezorientacja, niepokój i zamieszanie umysłowe. ruchy bez celu. zwiększony wysiłek oddechowy.

nadciśnienie śródczaszkowe klasyfikuje się w czterech postaciach na podstawie etiopatogenezy: nadciśnienie śródczaszkowe miąższowe o wewnętrznej przyczynie mózgowej, nadciśnienie śródczaszkowe naczyniowe, które ma swoją etiologię w zaburzeniach krążenia mózgowego, nadciśnienie śródczaszkowe oponowe oraz idiopatyczne …

Klasyczne objawy ciśnienia wewnątrzczaszkowego to ból głowy i/lub uczucie zwiększonego ciśnienia w pozycji leżącej i zmniejszonego ciśnienia w pozycji stojącej

Czy Covid powoduje IIH?

COVID-19 może naśladować IIH, objawiając się zakrzepicą zatok żylnych mózgu, zapaleniem brodawek lub zapaleniem opon mózgowych, dlatego w takich przypadkach należy zachować wysoki indeks podejrzliwości. Jeśli wskazane jest leczenie chirurgiczne, fenestracja osłonki nerwu wzrokowego może być podstawowym zabiegiem z wyboru w okresie pandemii.

Konieczne może być ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów i soli. Może być również konieczne ograniczenie pokarmów bogatych w witaminę A i tyraminę. Pokarmy bogate w witaminę A obejmują wątrobę wołową, słodkie ziemniaki, marchew, pomidory i zieleninę liściastą. Żywność i napoje o wysokiej zawartości tyraminy to ser, pepperoni, salami, piwo i wino.

Czytać także:  Objawy Wysokiego Ciśnienia Krwi