Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Jaki jest właściwy sposób mierzenia ciśnienia krwi?

objawy niskiego ciśnienia krwi

Lekarz czuje puls, aby sprawdzić tempo, rytm i regularność pracy serca. Każdy puls odpowiada uderzeniu serca, które pompuje krew do tętnic. Siła pulsu pomaga również ocenić ilość (siłę) przepływu krwi do różnych obszarów Twojego ciała.

Możesz powiedzieć, jak szybko bije Twoje serce (tętno), czując swój puls. Tętno to ilość uderzeń serca w ciągu jednej minuty.

Do pomiaru pulsu potrzebny jest zegarek z sekundnikiem.

  • Połóż palec wskazujący i środkowy swojej ręki na wewnętrznym nadgarstku drugiej ręki, tuż poniżej podstawy kciuka.
  • Powinieneś poczuć stukanie lub pulsowanie o palce.
  • Policz ile stuknięć poczujesz w ciągu 10 sekund.
  • Pomnóż tę liczbę przez 6, aby poznać swoje tętno na minutę.

Czując swój puls, możesz również stwierdzić, czy rytm Twojego serca jest regularny, czy nie.

Osłuchiwanie serca

Lekarz słucha serca za pomocą stetoskopu. Otwierające się i zamykające zastawki serca wydają dźwięki (“lub dub”) znane jako odgłosy serca. Lekarz może ocenić pracę serca i zastawek oraz usłyszeć rytm i częstość akcji serca, słuchając dźwięków serca.

Sprawdź swoje ciśnienie krwi (BP)

ciśnienie krwi to siła lub ciśnienie wywierane przez krew w tętnicach podczas pompowania jej przez serce dookoła ciała. Jest ono rejestrowane jako dwa pomiary:

Ciśnienie skurczowe: ciśnienie w tętnicach w okresie skurczu serca (wyższa liczba)

Ciśnienie rozkurczowe: ciśnienie w tętnicach, gdy serce jest rozluźnione, pomiędzy uderzeniami serca (niższa liczba).

Lekarz lub pielęgniarka może posłuchać Twojego ciśnienia krwi poprzez umieszczenie stetoskopu na tętnicy i napompowanie mankietu umieszczonego wokół ramienia. ciśnienie krwi jest odczytywane na specjalnym mierniku zwanym sfigmomanometrem.

ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach rtęci (mm Hg), co odnosi się do tego, jak wysoko ciśnienie w tętnicach może podnieść słupek rtęci w sfigmomanometrze.

Na którym ramieniu mierzyć ciśnienie krwi – prawym czy lewym?

Czytać także:  Rzeczy, które musisz wiedzieć o Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego

(Najlepiej jest mierzyć ciśnienie krwi z lewego ramienia, jeśli jesteś praworęczny. Jednakże, możesz użyć drugiego ramienia, jeśli zostałeś o tym poinformowany przez lekarza). Odpocznij na krześle obok stołu przez 5 do 10 minut (lewe ramię powinno spoczywać wygodnie na wysokości serca).

Czy podczas pomiaru ciśnienia krwi należy zgiąć rękę?

Naukowcy odkryli, że gdy ramię jest wyprostowane i równoległe do ciała, odczyty ciśnienia krwi mogą być do 10% wyższe niż wtedy, gdy łokieć jest zgięty pod kątem prostym do ciała na wysokości serca. Idealna pozycja mieści się pomiędzy tymi skrajnościami, z ramieniem na poziomie serca i łokciem lekko zgiętym.

Fakty dotyczące ciśnienia tętniczego:

Normalne ciśnienie krwi, dla osób nie przyjmujących leków na ciśnienie krwi, powinno być mniejsze niż 120/80.
Twój zapis ciśnienia krwi nie zawsze jest taki sam. Kiedy ćwiczysz lub jesteś podekscytowany, Twoje ciśnienie krwi wzrasta. Jeśli jesteś w stanie spoczynku, ciśnienie krwi będzie niższe. Jest to normalna reakcja na zmiany aktywności lub emocji. Wiek, leki i zmiana pozycji również mogą mieć wpływ na ciśnienie krwi.
Jeden wysoki odczyt ciśnienia krwi nie oznacza, że masz wysokie ciśnienie krwi. Konieczne jest zmierzenie ciśnienia krwi w różnych momentach, podczas odpoczynku, aby dowiedzieć się, czy jest to typowy odczyt ciśnienia krwi.
Dowiedz się więcej o badaniu fizykalnym serca.