Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Jaki Jest Sredni Odczyt Ciśnienia Krwi?

Jaki Jest Sredni Odczyt Ciśnienia Krwi?

Co to jest normalny odczyt ciśnienia krwi?

Czy wiesz, jakie powinno być Twoje idealne ciśnienie krwi?

ciśnienie krwi to siła, z jaką serce pompuje krew do organizmu i jest rejestrowane za pomocą dwóch liczb. Wyższa z liczb (skurczowe) wskazuje, kiedy serce pompuje krew, niższa (rozkurczowe) to opór dla przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Powszechnie wiadomo, że wysokie i niskie ciśnienie krwi może powodować problemy zdrowotne, ale co z prawidłowym ciśnieniem krwi?

Jakie jest idealne ciśnienie krwi?

ciśnienie krwi jest obliczane na podstawie jednej liczby “nad” drugą: ciśnienie skurczowe nad rozkurczowym. Możesz je obliczyć za pomocą naszego kalkulatora ciśnienia krwi.

Ciśnieniomierz pokazuje pomiar w milimetrach rtęci, co oznacza “mmHg”. Idealne ciśnienie krwi dla każdego człowieka będzie się nieco różnić, może to być związane z wiekiem, pochodzeniem etnicznym lub potencjalnymi lub obecnymi warunkami zdrowotnymi.

Normalny zakres ciśnienia krwi dla dorosłych mieści się między 90/60mmHg a 120/80mmHg. Oznacza to, że wszystko poniżej 90/60 mmHg stanowi niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie), natomiast wszystko powyżej 140/90 mmHg wskazuje na wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), ponieważ jest to próg, przy którym specjalista medyczny będzie aktywnie monitorował zakres ciśnienia krwi.

Znajomość tych liczb może sprawić, że będziesz bardziej świadomy swojego stanu zdrowia i pomoże Ci utrzymać się w prawidłowym zakresie ciśnienia krwi.

Co to jest skurczowe ciśnienie krwi?

Jeśli chodzi o zrozumienie ciśnienia krwi, warto przyjrzeć się bliżej liczbom, które składają się na ostateczny pomiar.

Pierwsza liczba w odczytach ciśnienia krwi to ciśnienie skurczowe. Mierzy ono nacisk na tętnice, spowodowany skurczami bijącego serca, które przepycha krew po całym ciele. Idealnym ciśnieniem skurczowym jest 120, podczas gdy wszystko poniżej tej wartości wskazuje na niskie ciśnienie krwi. Odczyt pomiędzy 120 a 140 może wskazywać, że ciśnienie krwi nie jest kontrolowane, podczas gdy cokolwiek powyżej 140 wskazuje na powód do niepokoju.

Czytać także:  Najlepsze Wskazówki Dotyczące Cwiczeń, Które Obniżą Twoje Ciśnienie Krwi!

Co to jest rozkurczowe ciśnienie krwi?

Druga liczba w pomiarze ciśnienia krwi to ciśnienie rozkurczowe, które wskazuje ciśnienie w tętnicach pomiędzy uderzeniami serca.

Normalne ciśnienie rozkurczowe wynosi zazwyczaj około 80 lub mniej, podczas gdy odczyt pomiędzy 80 a 89 jest uważany za normalny, ale wyższy niż idealny. Powtarzające się odczyty ciśnienia krwi na poziomie 90 lub wyższym są powodem do niepokoju, ponieważ mogą wskazywać na wysokie ciśnienie krwi.

Co oznaczają odczyty ciśnienia krwi?

Nie ma prawidłowych wartości ciśnienia krwi, ale ważne jest, aby znać i rozumieć zakres ciśnienia krwi, tak aby wszelkie potencjalne problemy mogły być wcześnie wykryte.

Niższe niż 90/60mmHg – ryzyko niedociśnienia. Jest to wynik niższy niż normalny, ale nie musi być powodem do niepokoju. Zalecamy wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, jeśli ktoś stale odczuwa objawy zawrotów głowy lub mdłości, ponieważ może to być oznaką niedociśnienia.

91/61mmHg do 120/80mmHg – normalne ciśnienie krwi. ciśnienie krwi w tym zakresie można nazwać idealnym ciśnieniem krwi. Wskazuje ono na niewielkie lub żadne ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji, takich jak udar lub zawał serca. Ważne jest, aby utrzymać ten poziom ciśnienia krwi, aby zapobiec ryzyku zdrowotnemu związanemu z wysokim ciśnieniem krwi.

121/81mmHg do 140/90mmHg – stan przednadciśnieniowy. Chociaż w wielu przypadkach nadciśnienie wstępne jest całkowicie normalne, jednak jeśli masz pewne warunki zdrowotne lub pochodzisz z pewnych grup etnicznych, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru. Być może trzeba będzie szukać sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.

141/91mmHg do 160/100mmHg – Stopień 1 nadciśnienia. wysokie ciśnienie krwi może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru lub ataku serca. W takim przypadku należy spróbować obniżyć ciśnienie krwi do normalnego poziomu.

161/101mmHg do 180/120mmHg – stadium 2 nadciśnienia. Jeśli ciśnienie krwi mieści się w tym zakresie, oznacza to wysoki stopień ryzyka dla Twojego zdrowia w przyszłości, dlatego niezwykle ważne jest, abyś spróbował obniżyć ciśnienie krwi.

Czytać także:  Nadciśnienie Indukowane Ciążą

Jak często należy mierzyć ciśnienie krwi?

NHS zaleca, aby osoby dorosłe w wieku 40 lat i więcej mierzyły ciśnienie krwi przynajmniej raz na 5 lat. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, powinieneś dokonywać pomiarów raz w roku.

Badanie ciśnienia krwi jest łatwe i dostarcza informacji, które pozwolą na poprawę stylu życia, a tym samym zapobieganie chorobom. Odczyt upewni Cię również, że utrzymujesz swój poziom ciśnienia na zdrowym poziomie. Aby zbadać ciśnienie krwi, można umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, dokonać pomiaru w aptece lub kupić aparat do badania w domu w lokalnej aptece.