Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Jak mogę kontrolować swoje ciśnienie krwi?

kontrolować ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia zarówno zawału serca, jak i udaru mózgu. Ważne jest, aby znać swoje liczby, ponieważ jeśli masz Wysokie ciśnienie krwi, będziesz chciał je obniżyć. Porozmawiaj z lekarzem o najlepszych sposobach obniżenia ciśnienia krwi. Oto kilka rzeczy, które może zasugerować.

Utrata wagi

Skurczowe ciśnienie krwi (pierwsza liczba w wynikach ciśnienia krwi) zostanie obniżone o 5 do 20 punktów za każde 20 funtów, które stracisz. W rzeczywistości, jeśli masz nadwagę, utrata zaledwie 10 funtów może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Celem utraty wagi jest uzyskanie wskaźnika masy ciała (BMI) pomiędzy 18,5 a 24,9.

Utrata wagi pomoże również w przypadku bezdechu sennego — kiedy oddech zatrzymuje się na krótko wiele razy podczas snu. (Może to podnieść ciśnienie krwi i sprawić, że serce będzie biło nieregularnie). Zrzucaj kilogramy powoli, łącząc zdrowe odżywianie z ćwiczeniami.

Kontrolowanie wagi pomoże ci zadbać o ciśnienie krwi. Sprawdzaj regularnie swoje odczyty w domu i staraj się pozostać w docelowym zakresie.

Utrzymuj dobrą dietę

Podstawowe zasady to nie jeść lub ograniczyć:

 • Żywności o wysokiej zawartości tłuszczu całkowitego i nasyconego
 • Przetworzonej żywności
 • Cukier
 • Sól
 • Węglowodany
 • Kofeina
 • Alkohol (nie więcej niż jeden drink dziennie, jeśli jesteś kobietą; dwa lub mniej, jeśli jesteś mężczyzną)

 

Jedz więcej potasu i mniej sodu

Zwiększenie spożycia potasu i ograniczenie soli może również obniżyć ciśnienie krwi.

Potas to podwójny zwycięzca: Zmniejsza efekty działania soli w Twoim systemie i łagodzi napięcie w naczyniach krwionośnych. Jednak diety bogate w potas mogą być szkodliwe dla osób z chorobami nerek, dlatego przed zwiększeniem spożycia potasu należy porozmawiać z lekarzem.

Łatwo jest jeść więcej potasu. Tak wiele pokarmów jest naturalnie wysokich w potas. Oto kilka z nich:

 • niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak mleko i jogurt
 • ryby
 • owoce, takie jak banany, morele, awokado i pomarańcze
 • warzywa, takie jak słodkie ziemniaki, ziemniaki, pomidory, zielenina i szpinak.
 • Należy pamiętać, że ludzie różnie reagują na sól. Niektórzy ludzie są wrażliwi na sól, co oznacza, że większe spożycie soli zwiększa ich ciśnienie krwi. Inni są niewrażliwi na sól. Mogą oni spożywać duże ilości soli i wydalać ją z moczem bez podnoszenia ciśnienia krwi (16).
Czytać także:  Jaki Jest Sredni Odczyt Ciśnienia Krwi?

Rzucić palenie

To może być trudne do zrobienia, ale warto: Rzucenie palenia jest dobre dla Twojego ogólnego zdrowia. Palenie powoduje natychmiastowy, ale tymczasowy wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca (20).

W dłuższej perspektywie, substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą podnieść ciśnienie krwi poprzez uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, wywołanie stanu zapalnego i zwężenie tętnic. Stwardniałe tętnice powodują wyższe ciśnienie krwi.

Substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą wpływać na naczynia krwionośne nawet wtedy, gdy przebywamy w pobliżu biernego palenia.

Badanie wykazało, że osoby niepalące, które mogły chodzić do restauracji, barów i miejsc pracy objętych zakazem palenia, miały niższe ciśnienie krwi niż osoby niepalące w rejonach, w których nie obowiązywała polityka zakazu palenia w miejscach publicznych.