Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Dobre Ciśnienie Krwi

dobre ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie, to poważny problem zdrowotny, który często występuje u starszych osób. Sieć naczyń krwionośnych Twojego ciała, zwana układem naczyniowym, zmienia się wraz z wiekiem. Tętnice stają się sztywniejsze, co powoduje wzrost ciśnienia krwi. Może to dotyczyć nawet osób, które mają zdrowe nawyki i czują się dobrze. Wysokie ciśnienie krwi, nazywane czasem “cichym zabójcą”, często nie powoduje widocznych lub odczuwalnych oznak choroby. Mimo, że dotyka prawie połowę dorosłych, wielu z nich może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że je ma.Starszy mężczyzna poddający się badaniu ciśnienia krwi przez pielęgniarkę

Jeśli Wysokie ciśnienie krwi nie jest kontrolowane za pomocą zmiany stylu życia i leków, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia, takich jak choroba serca i udar, demencja naczyniowa, problemy z oczami i choroby nerek. Dobrą wiadomością jest to, że ciśnienie krwi może być kontrolowane u większości ludzi.

ciśnienie krwi to siła, z jaką krew napiera na ścianki tętnic, gdy serce pompuje krew. Kiedy pracownik służby zdrowia mierzy ciśnienie krwi, używa mankietu na ramieniu, który stopniowo się zaciska. Wynik pomiaru podawany jest w postaci dwóch liczb. Pierwsza liczba, zwana ciśnieniem skurczowym, to ciśnienie spowodowane skurczem serca i wypychaniem krwi. Druga liczba, zwana ciśnieniem rozkurczowym, to ciśnienie, gdy serce rozluźnia się i wypełnia krwią.

Wartość ciśnienia krwi jest podawana jako iloraz ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Poziomy ciśnienia krwi są klasyfikowane na podstawie tych dwóch liczb.

Niskie ciśnienie krwi, czyli niedociśnienie, to ciśnienie skurczowe niższe niż 90 lub rozkurczowe niższe niż 60. Jeśli masz Niskie ciśnienie krwi, możesz czuć się lekko, słabo, mieć zawroty głowy, a nawet zemdleć. Może to być spowodowane niewystarczającą ilością płynów, utratą krwi, niektórymi schorzeniami lub lekami, w tym tymi przepisywanymi na Wysokie ciśnienie krwi.

Czytać także:  Ciśnienie krwi - 50 często zadawanych pytań i odpowiedzi

Normalne ciśnienie krwi dla większości dorosłych to ciśnienie skurczowe poniżej 120 i rozkurczowe poniżej 80.

Podwyższone ciśnienie krwi definiowane jest jako ciśnienie skurczowe pomiędzy 120 a 129 przy ciśnieniu rozkurczowym mniejszym niż 80.

Wysokie ciśnienie krwi jest definiowane jako 130 lub więcej dla pierwszej liczby, lub 80 lub więcej dla drugiej liczby.

U starszych osób, często pierwsza liczba (skurczowe) jest 130 lub wyższa, ale druga liczba (rozkurczowe) jest mniejsza niż 80. Problem ten nazywany jest izolowanym nadciśnieniem skurczowym i wynika ze związanego z wiekiem usztywnienia głównych tętnic. Jest to najczęstsza forma nadciśnienia u osób starszych i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak duszności podczas lekkiej aktywności fizycznej, zawroty głowy przy zbyt szybkim staniu i upadki.

Jednym z powodów regularnych wizyt u lekarza jest sprawdzenie ciśnienia krwi i, jeśli to konieczne, zaplanowanie sposobu jego kontroli.

Czy mam wysokie ciśnienie krwi?

Każdy może mieć Wysokie ciśnienie krwi. Niektóre choroby, takie jak zespół metaboliczny, choroby nerek i problemy z tarczycą, mogą powodować Wysokie ciśnienie krwi. Niektórzy ludzie mają większe szanse na jego wystąpienie z powodu rzeczy, których nie mogą zmienić. Są to:

Wiek. Szansa na wystąpienie wysokiego ciśnienia krwi wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza w przypadku izolowanego nadciśnienia skurczowego.

Płeć. Przed 55 rokiem życia, mężczyźni mają większe szanse na wystąpienie nadciśnienia. Kobiety są bardziej narażone na Wysokie ciśnienie krwi po menopauzie.

Historia rodziny. Wysokie ciśnienie krwi ma tendencję do występowania w niektórych rodzinach.

Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, ale rutynowe kontrole ciśnienia krwi pomogą wykryć jego rosnący poziom. Jeśli podczas dwóch lub więcej badań kontrolnych ciśnienie krwi jest wysokie, lekarz może poprosić o zmierzenie go w domu.

Czytać także:  Jaki Jest Sredni Odczyt Ciśnienia Krwi?

Przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia nadciśnienia tętniczego, jeśli jest ono wyższe niż 130/80, należy wziąć pod uwagę inne warunki zdrowotne i ogólną sprawność fizyczną. Lekarz może współpracować z pacjentem, aby znaleźć docelowe ciśnienie krwi, które jest najlepsze dla jego samopoczucia i może zasugerować ćwiczenia, zmiany w diecie i leki.