Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Dietetyczne podejście do obniżenia ciśnienia krwi (DASH)

Dietary approach to decrease blood pressure

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension. Dieta DASH jest planem zdrowego odżywiania zaprojektowanym w celu wspomagania leczenia lub zapobiegania wysokiemu ciśnieniu krwi (nadciśnieniu).
Głównym celem diety DASH jest naturalne obniżenie ciśnienia krwi.
DASH nie jest dietą wegetariańską, ale dodaje więcej owoców i warzyw, nisko- lub beztłuszczowy nabiał, fasolę, orzechy i inne odżywcze elementy. Zapewnia sugestie dotyczące zdrowych alternatyw dla “śmieciowego jedzenia” i zachęca ludzi do unikania przetworzonej żywności.

Dieta DASH obejmuje pokarmy bogate w potas, wapń i magnez. Te składniki odżywcze pomagają kontrolować ciśnienie krwi. Dieta ogranicza pokarmy o wysokiej zawartości sodu, tłuszczów nasyconych i dodanych cukrów. W badaniach naukowych, osoby stosujące dietę DASH obniżyły ciśnienie krwi w ciągu 2 tygodni.

Dieta DASH to elastyczny i zbilansowany plan żywieniowy, który pomaga stworzyć zdrowy dla serca styl odżywiania na całe życie. Jest łatwa do przestrzegania przy użyciu produktów spożywczych dostępnych w sklepach spożywczych.
Dieta DASH jest bogata w warzywa, owoce i pełne ziarna. Zawiera beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób, fasolę i orzechy. Ogranicza pokarmy o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, takie jak tłuste mięsa i pełnotłuste produkty mleczne.

Podczas przestrzegania DASH, ważne jest, aby wybrać żywności, które są:

 • Bogate w potas, wapń, magnez, błonnik i białko
 • Niska zawartość tłuszczów nasyconych
 • Niska zawartość sodu

Porady dotyczące diety Dash

 • Dodawaj porcję warzyw do obiadu i kolacji.
 • Dodaj porcję owoców do posiłków lub jako przekąskę. Owoce w puszkach i suszone są łatwe do wykorzystania, ale sprawdź, czy nie mają dodatku cukru.
 • Używaj tylko połowy typowej porcji masła, margaryny lub sosu do sałatek i używaj niskotłuszczowych lub beztłuszczowych przypraw.
 • Pij niskotłuszczowe lub odtłuszczone produkty mleczne zawsze wtedy, gdy normalnie używałbyś pełnotłustego lub śmietany.
 • Ogranicz mięso do 6 uncji dziennie. Niektóre posiłki uczyń wegetariańskimi.
 • Dodaj do swojej diety więcej warzyw i suchej fasoli.
 • Zamiast przekąsek w postaci chipsów lub słodyczy, jedz niesolone precle lub orzechy, rodzynki, niskotłuszczowy i beztłuszczowy jogurt, mrożony jogurt, niesolony zwykły popcorn bez masła i surowe warzywa.
 • Czytaj etykiety żywności, aby wybierać produkty o niższej zawartości sodu.
 • Upewnij się, że na talerzu jest dużo kolorów.
Czytać także:  Czy Dieta DASH Jest Odpowiedzią Na Wysokie Ciśnienie Krwi?

Dieta DASH sugeruje, aby uzyskać:

Ziarna: 7-8 porcji dziennie
Warzywa: 4-5 porcji dziennie
Owoce: 4-5 porcji dziennie
Niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne: 2-3 porcje dziennie
Mięso, drób i ryby: 2 lub mniej porcji dziennie
Orzechy, nasiona i sucha fasola: 4-5 porcji tygodniowo
Tłuszcze i oleje: 2-3 porcje dziennie
Słodycze: staraj się ograniczyć do mniej niż 5 porcji tygodniowo
Dieta DASH jest uznanym naturalnym sposobem leczenia nadciśnienia tętniczego, chorób serca i chorób nerek oraz może spowolnić postęp chorób serca i nerek. Jeśli masz już przewlekłą chorobę nerek, powinieneś porozmawiać z lekarzem i dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej diety, ponieważ możesz mieć specjalne ograniczenia do rozważenia. Dieta DASH nie powinna być stosowana przez osoby dializowane. Osoby dializowane mają specjalne potrzeby żywieniowe, które powinny być omówione z zarejestrowanym dietetykiem.