Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Dieta na wysokie ciśnienie krwi: Pokarmy, które mogą podnieść ciśnienie krwi w zastraszającym tempie

jak kontrolować niskie bp w domu

W wielu przypadkach to, co powoduje wysokie ciśnienie krwi jest tajemnicą. Przypisuje się to mieszance historii rodziny, wieku, poziomu stresu, czynników stylu życia i warunków zdrowotnych. Co nie jest tak bardzo niepewne? Sposoby leczenia tego powszechnego schorzenia. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie, istnieją ustalone metody obniżania jego wartości. Unikanie pewnych pokarmów i stosowanie innych może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

Czynniki ryzyka nadciśnienia obejmują palenie tytoniu i spożywanie alkoholu, niezdrową dietę o dużej zawartości sodu, nadmierną ilość kofeiny, otyłość, zatrucie metalami ciężkimi, niektóre pigułki antykoncepcyjne i stres emocjonalny, wyjaśnia Carrie Lam, MD, współzałożycielka i dyrektor medyczny LAM Clinic w Tustin w Kalifornii.

Jeśli masz nadciśnienie, lekarz może zasugerować zmiany w stylu życia, takie jak przestrzeganie zdrowej diety z ograniczeniem spożycia soli i regularne ćwiczenia. Te zmiany pomogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych związanych z nimi problemów zdrowotnych. W większości przypadków, prawdziwe nadciśnienie nie zostanie unormowane za pomocą tych zmian i będziesz potrzebował leków, aby obniżyć ciśnienie krwi.

Co mogę jeść, aby natychmiast obniżyć ciśnienie krwi?

Badania sugerują, że spożywanie warzyw bogatych w azotany może pomóc obniżyć ciśnienie krwi nawet na 24 godziny. Obniżenie to może nie doprowadzić ciśnienia krwi do normalnego zakresu. Ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie krwi w domu, w sklepie spożywczym lub w aptece, a celem jest obniżenie go poniżej 135/85. Warzywa bogate w azotany nie powinny być mylone z żywnością bogatą w azotany i zawierającą konserwanty.

Kiedy większość ludzi słyszy azotan, pierwszą rzeczą, o której myślą, jest przetworzone mięso, ponieważ sztuczny azotan jest dodawany do bekonu, hot dogów i salami w celu konserwacji. “Kiedy pobierane ze źródeł zwierzęcych, azotan jest przekształcany w rakotwórcze nitrozoaminy w twoim ciele, co jest niezwykle szkodliwe dla twojego zdrowia” – mówi dr Lam. Azotany z warzyw, owoców i ziaren – z drugiej strony – są przekształcane w tlenek azotu w twoim organizmie. Tlenek azotu pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i poprawia przepływ krwi.

Czytać także:  Top 10 porad, jak szybko podnieść ciśnienie krwi

Badania wykazują, że odwodnienie może upośledzać funkcjonowanie naczyń krwionośnych, więc picie dużej ilości wody dziennie, aby pozostać nawodnionym, jest dobrą zasadą w celu obniżenia ciśnienia krwi.

8 pokarmów, których należy unikać

Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych, soli, smażonych potraw i nadmiernego spożycia alkoholu. Mogą one podnieść ciśnienie krwi, jak twierdzi dr Landsman.

Przekraczanie zalecanej dziennej dawki kalorii jest również niekorzystne dla ciśnienia krwi. Zbyt duża ilość kalorii powoduje przyrost wagi. “Nadwaga podnosi ciśnienie krwi” – mówi Jones.

Diety o wysokiej zawartości sodu, który znajduje się w wielu wędzonych lub peklowanych potrawach i sosach, mogą również podnieść ciśnienie krwi. “Szczególnie złą kombinacją dla ciśnienia krwi są diety o wysokiej zawartości soli, ale niskiej zawartości potasu z owoców i warzyw, niskiej zawartości innych potrzebnych minerałów, takich jak wapń z produktów mlecznych i [niskiej] zawartości magnezu z pełnych ziaren i warzyw”, mówi Jones.

Te pokarmy mogą podnieść ciśnienie krwi:

 • Przetworzone mięsa, takie jak bekon i hot-dogi
 • Żywność w puszkach z konserwantami
 • Żywność o wysokiej zawartości sodu, taka jak pikle i chipsy ziemniaczane
 • Smażone potrawy, takie jak frytki i paski kurczaka
 • Tłuste mięsa
 • Olej roślinny i margaryna, które zawierają dużo tłuszczów trans
 • Sól stołowa
 • Grejpfrut

Grejpfrut i sok grejpfrutowy mogą wchodzić w negatywne interakcje z niektórymi lekami na ciśnienie krwi. Przed zmianą diety należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w sprawie możliwych interakcji między żywnością a lekami.

Ogólnie rzecz biorąc, aby poprawić swoje zdrowie serca, jeść dietę o niskiej zawartości sodu, w tym chude mięso i mniej cukrów dodanych. Czytaj etykiety żywności, aby pomóc zmniejszyć spożycie sodu i unikać żywności o wysokiej zawartości cukru, jak niektóre sosy sałatkowe i soki owocowe.

14 pokarmów, które należy jeść

Chociaż nie ma jednej żywności, którą można jeść, aby obniżyć ciśnienie krwi, zdrowy plan żywieniowy, który zawiera wszystkie niezbędne składniki, może pomóc. “Obejmuje on odpowiedni błonnik z ziaren, a także inne włókna z owoców, warzyw i roślin strączkowych”, mówi Jones.

Czytać także:  Co Sprawia, Ze Niskie Ciśnienie Krwi Jest Niebezpieczne

Całe ziarna dostarczają minerałów, takich jak magnez, który współpracuje z wapniem w niskotłuszczowym nabiale, aby poprawić twoje zdrowie. Owoce i warzywa dostarczają potasu. Potas zmniejsza działanie sodu i zmniejsza napięcie w twoich naczyniach krwionośnych. To wszystko jest ważne, aby utrzymać dobre zdrowie i zmaksymalizować kontrolę ciśnienia krwi.

Czy potas wpływa na ciśnienie krwi?

Pokarmy bogate w potas promowane przez American Heart Association, aby pomóc obniżyć ciśnienie krwi, obejmują:

 • Morele
 • Awokado
 • Melony (kantalupa lub spadź)
 • Beztłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne
 • Szpinak i zielenina
 • Ryby (tuńczyk i halibut)
 • Rośliny strączkowe
 • Melasa
 • Grzyby
 • Pomarańcze/sok pomarańczowy
 • Ziemniaki
 • Śliwki/sok z suszonych śliwek
 • Rodzynki i daktyle
 • Pomidory