Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Czym jest idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe: Jakie są jego skutki?

idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe

Co to jest idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe?

Idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (IIH) to stan, w którym ciśnienie wewnątrz głowy wzrasta, powodując problemy z widzeniem, bóle głowy i inne objawy. Dzieje się tak, gdy płyn z mózgu (zwany płynem mózgowo-rdzeniowym, lub CSF) nie wypływa z głowy tak, jak powinien.

Gdy ciśnienie wokół mózgu jest zbyt wysokie, może wywierać nacisk na nerw wzrokowy, powodując jego obrzęk. Może to w końcu uszkodzić nerw wzrokowy, często powodując utratę wzroku. Wysokie ciśnienie może również uszkodzić nerwy, które poruszają oczami, powodując podwójne widzenie.

Co powoduje idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe?

Lekarze nie wiedzą na pewno, co powoduje IIH. Podejrzewają jednak, że pewną rolę odgrywają hormony, ponieważ stan ten występuje częściej u młodych kobiet z nadwagą.

Czasami dzieci i dorośli, którzy nie mają nadwagi, mają IIH. Przypadki te mogą być związane z infekcją lub stosowaniem antybiotyków, sterydów lub dużych dawek witaminy A.

Jakie są objawy idiopatycznego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego?

Bóle głowy, często z tyłu szyi. Bóle te mogą być tak silne, że budzą Cię w nocy. Bóle głowy mogą się nasilać, gdy się pochylasz lub zginasz.

Zmiany w widzeniu. Twoje widzenie może wydawać się niewyraźne, zamazane lub matowe. Mogą występować krótkie okresy czasu, w których widzenie całkowicie zanika. Możesz mieć problemy z widzeniem peryferyjnym (bocznym). Może również wystąpić podwójne widzenie lub inne problemy z widzeniem, gdy się schylisz lub pochylisz.

Problemy ze słuchem, takie jak rwący, świszczący lub dzwoniący dźwięk w uchu.
Nudności i wymioty.

Jak diagnozuje się idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe?

Twój okulista wykona serię badań, aby zdiagnozować idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (IIH). Mogą one obejmować:

Badanie oczu. Twój okulista sprawdzi nerw wzrokowy pod kątem obrzęku. On lub ona będzie również sprawdzić, czy masz jakiekolwiek puste miejsca w polu widzenia.

Czytać także:  Skutki Wysokiego Ciśnienia Krwi, Jeśli Nie Jest Leczone

Rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Te skany pomagają sprawdzić, czy objawy są spowodowane IIH lub spowodowane przez inne problemy medyczne.

Nakłucie kręgosłupa. To jest, gdy lekarz mierzy ciśnienie płynu rdzeniowego. On lub ona będzie również pobrać płyn, aby przetestować go na wszelkie problemy.

Jak poważne jest idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe?

Idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe zazwyczaj nie zagraża życiu, ale może być problemem na całe życie. Chociaż wiele osób uważa, że ich objawy są łagodzone przez leczenie, ale objawy mogą powrócić i mogą mieć znaczący wpływ na twoje życie.

Jaka jest oczekiwana długość życia osoby z IIH?

IIH nie ma zwykle wpływu na długość życia. Główne powikłania IIH wynikają z nieleczonego lub opornego na leczenie obrzęku brodawek. W różnych seriach przypadków stwierdzono, że długoterminowe ryzyko znacznego pogorszenia wzroku w wyniku IIH wynosi od 10 do 25%.

Czy IIH może powodować udar mózgu?

W obecnym badaniu stwierdzono, że rozpoznanie IIH jest statystycznie istotnie związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia złożonych zdarzeń sercowo-naczyniowych, niewydolności serca, IHD oraz udaru/TIA, niezależnie od BMI.

Jakie są późne objawy podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego?

Późne objawy ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które składają się na triadę Cushinga, obejmują nadciśnienie tętnicze z poszerzeniem ciśnienia tętna, bradykardię i nieprawidłowy oddech. Obecność tych objawów wskazuje na bardzo późne objawy dysfunkcji pnia mózgu i na znaczne zahamowanie mózgowego przepływu krwi.