Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Czy Kofeina Wpływa Na Ciśnienie Krwi?

Kawa a ciśnienie krwi

Kofeina może spowodować krótki, ale dramatyczny wzrost ciśnienia krwi, nawet jeśli nie masz wysokiego ciśnienia krwi. Nie jest jasne, co powoduje ten skok ciśnienia krwi. Reakcja ciśnienia krwi na kofeinę różni się w zależności od osoby.

W jaki sposób kawa podnosi ciśnienie krwi?

Kofeina jest środkiem zwężającym naczynia krwionośne, co oznacza, że zmniejsza rozmiar naczyń krwionośnych i może podnieść ciśnienie krwi. Kofeina wywiera swoje działanie poprzez interakcję z różnymi receptorami w mózgu. Eksperci uważają, że inne związki zawarte w kawie, takie jak antyoksydanty, mają działanie ochronne na naczynia krwionośne.

Niektórzy ludzie, którzy regularnie piją napoje zawierające kofeinę, mają wyższe średnie ciśnienie krwi niż ci, którzy nie piją żadnych napojów. U innych osób, które regularnie piją napoje zawierające kofeinę, rozwija się tolerancja na kofeinę. W rezultacie, kofeina nie ma długotrwałego wpływu na ich ciśnienie krwi.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś ograniczyć lub zaprzestać picia napojów zawierających kofeinę. Amerykańska Agencja Żywności i Leków twierdzi, że 400 miligramów kofeiny dziennie jest generalnie bezpieczne dla większości ludzi. Jeśli jednak obawiasz się wpływu kofeiny na ciśnienie krwi, spróbuj ograniczyć ilość kofeiny, którą pijesz do 200 miligramów dziennie, czyli tyle, ile zazwyczaj znajduje się w dwóch 8-uncjowych (237-mililitrowych) filiżankach zaparzonej kawy. Pamiętaj, że ilość kofeiny w kawie, napojach energetycznych i innych napojach różni się w zależności od marki i sposobu przygotowania.

Ponadto, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, unikaj kofeiny tuż przed czynnościami, które naturalnie podnoszą ciśnienie krwi, takimi jak ćwiczenia, podnoszenie ciężarów lub ciężka praca fizyczna.

Aby sprawdzić, czy kofeina może podnosić ciśnienie krwi, sprawdź ciśnienie krwi przed wypiciem filiżanki kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę i ponownie po 30-120 minutach. Jeśli ciśnienie krwi wzrośnie o około 5 do 10 punktów, możesz być wrażliwy na działanie kofeiny podnoszące ciśnienie krwi. Jeśli planujesz ograniczyć ilość kofeiny, rób to stopniowo przez kilka dni do tygodnia, aby uniknąć bólu głowy spowodowanego odstawieniem kofeiny.

Czytać także:  Co To Jest Zespół Białego Fartucha?

Kiedy przestać pić kawę

U niektórych osób picie kawy powoduje bezsenność, niepokój lub drżenie. Inni mogą zauważyć refluks i zgagę. Każdy, kto doświadcza tych objawów z powodu kawy, powinien unikać jej picia.

Według badaczy, osoby regularnie pijące kawę mogą doświadczyć objawów odstawienia, takich jak bóle głowy i obniżony nastrój, jeśli nagle przestaną ją spożywać. Dlatego jeśli chcą ograniczyć jej spożycie, powinni stopniowo zmniejszać liczbę filiżanek.

Autorzy przeglądu zamieszczonego w JACC: Clinical Electrophysiology zauważają, że niektórzy lekarze zalecają unikanie kawy osobom z migotaniem przedsionków lub innymi schorzeniami związanymi z nieregularnym rytmem serca.

Stwierdzili jednak, że regularne spożycie do 300 miligramów kofeiny dziennie wydaje się być bezpieczne, a nawet może chronić przed zaburzeniami rytmu serca.

Badacze ostrzegli jednak, że jeśli istnieje wyraźny związek między epizodami arytmii a kofeiną, dana osoba nie powinna pić kawy.