Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co To Jest Zespół Białego Fartucha?

syndrom białego płaszcza

Co to jest zespół białego fartucha?

Niektórzy ludzie zauważają, że ich ciśnienie krwi jest normalne w domu, ale nieznacznie wzrasta, gdy są u lekarza. Jest to znane jako zespół białego fartucha lub efekt białego fartucha. Nazwa tego zespołu pochodzi od lekarzy i personelu medycznego, którzy czasami noszą białe fartuchy w profesjonalnym otoczeniu.

Zdrowe ciśnienie krwi wynosi około 120/80 mm Hg. Wszystko powyżej tej wartości jest uważane za wysokie ciśnienie krwi.

Zespół białego fartucha może sprawić, że ciśnienie krwi będzie wyższe niż zwykle, a efektem tego nie zawsze jest niewielki niepokój związany z lekarzem. Dla niektórych osób, zespół białego fartucha może być oznaką poważniejszych schorzeń związanych z ciśnieniem krwi.

Nadciśnienie białego fartucha a Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie białego fartucha to wysokie ciśnienie krwi, które występuje w gabinecie lekarskim lub w środowisku medycznym, ale nie w innych miejscach. Nadciśnienie zwykłe to wysokie ciśnienie krwi, które występuje w wielu scenariuszach, nie tylko medycznych.

Wśród osób z wysokim ciśnieniem krwi w gabinecie lekarskim, 15 do 30 procentTrusted Source z nich może faktycznie mieć Nadciśnienie białego fartucha. Doświadczanie efektu białego fartucha nie oznacza, że masz bardziej ogólne Nadciśnienie.

Podobnie, niektóre osoby z nadciśnieniem nie zawsze doświadczają wysokiego ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim.

Ten drugi stan nazywany jest nadciśnieniem maskowanym. Występuje ono, gdy ciśnienie krwi w gabinecie lekarskim mieści się w normie, ale w innych warunkach jest wyższe. Dowiedz się więcej na temat zrozumienia wyników ciśnienia krwi.

Przyczyny

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie odczuwają pewien niepokój podczas wizyt w gabinecie lekarskim. Ten zwiększony niepokój może podnieść ciśnienie krwi.

Nadciśnienie białego fartucha powoduje tymczasowy wzrost ciśnienia krwi. Choć może nie wydawać się to poważne, jeśli występuje sporadycznie, niektórzy lekarze uważają, że Nadciśnienie białego fartucha może być zwiastunem prawdziwego nadciśnienia. W jednym z badań stwierdzono, że osoby z nadciśnieniem białego fartucha mają zwiększone ryzyko wystąpienia:

  • udaru mózgu
  • zawał serca
  • niewydolność serca
  • innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
  • Inne badanieTrusted Source wykazało, że śmierć z powodu choroby serca była silnie związana z nadciśnieniem białego fartucha.
Czytać także:  Czy Kofeina Wpływa Na Ciśnienie Krwi?

Z tych powodów, osiągnięcie diagnozy i podjęcie decyzji, czy potrzebujesz leczenia dla swojego podwyższonego ciśnienia krwi jest ważne.

Inne przyczyny nadciśnienia

Lekarz w białym fartuchu nie jest jedyną przyczyną okazjonalnego nadciśnienia. Niektórzy ludzie doświadczają momentów podwyższonego ciśnienia krwi z powodu innych stresujących czynników, takich jak praca, nagły wypadek lub nieprzyjmowanie leków na ciśnienie przez kilka dni.

Jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości sodu lub spożywanie dużej ilości kofeiny może również tymczasowo podnieść ciśnienie krwi.

Podczas gdy ciśnienie krwi może wrócić do normy po usunięciu przyczyny, wzrost ciśnienia krwi może być powodem do niepokoju. Tymczasowy wzrost ciśnienia krwi, niezależnie od tego, czy jest on spowodowany przez lekarza, czy przez inną przyczynę, może spowodować obciążenie i uszkodzenie serca. Jeśli ten tymczasowy wzrost ciśnienia krwi występuje przez dłuższy okres czasu, uszkodzenia mogą stać się bardziej poważne.

Przezwyciężanie syndromu białego fartucha

Świadomość, że ciśnienie krwi może wzrosnąć w gabinecie lekarskim może stać się dla niektórych samospełniającą się przepowiednią. Innymi słowy, obawa o to, że ciśnienie będzie wysokie, może spowodować niepokój, który podniesie ciśnienie krwi.

Zanim założysz mankiet do mierzenia ciśnienia, pamiętaj o tych wskazówkach, które pomogą Ci uzyskać normalny wynik:

Zrelaksuj się

Jeśli czujesz się niespokojny lub zaniepokojony, gdy siadasz do pomiaru ciśnienia, poproś lekarza lub pielęgniarkę, aby trochę zaczekali, abyś mógł się uspokoić.

Przejdź do innego pomieszczenia

Czasami obszary triage w gabinetach lekarskich są zatłoczone przez ludzi i personel biurowy. Zapytaj, czy możesz przenieść się do cichego miejsca z dala od innych, aby uzyskać dokładniejszy pomiar.

Ćwiczenie łagodzenia stresu

Znajdź technikę, która pomaga ci się uspokoić, gdy jesteś niespokojny lub zestresowany. Na przykład, oddychaj głęboko i wydychaj powoli. Spróbuj wykonać kilka takich oddechów przed odczytem ciśnienia krwi. Recytacja wiersza lub wersu w myślach również może pomóc Ci się zrelaksować.

Czytać także:  Przyczyny Wysokiego Rozkurczowego Ciśnienia Krwi

Zmień rozmowę

Rozmowa podczas pomiaru ciśnienia krwi może pomóc odwrócić uwagę od testu i poprawić odczyt. Dla innych jednak bardziej relaksujące może być siedzenie w ciszy bez rozmowy. Wypróbuj różne metody, aby zobaczyć, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.