Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co To Jest Nadciśnienie?

Co To Jest Nadciśnienie?

Co to jest nadciśnienie?

Ciśnienie krwi to siła wywierana przez krążącą krew na ściany tętnic, głównych naczyń krwionośnych w organizmie. nadciśnienie jest wtedy, gdy Ciśnienie krwi jest zbyt wysokie.

Ciśnienie krwi zapisywane jest jako dwie liczby. Pierwsza z nich (skurczowa) określa ciśnienie w naczyniach krwionośnych podczas skurczu lub bicia serca. Druga liczba (rozkurczowa) reprezentuje ciśnienie w naczyniach krwionośnych, gdy serce odpoczywa pomiędzy uderzeniami.

nadciśnienie jest zdiagnozowane, jeśli podczas pomiaru w dwóch różnych dniach, ciśnienie skurczowe w obu dniach wynosi ≥140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe w obu dniach wynosi ≥90 mmHg.

Jakie są czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego?

Do modyfikowalnych czynników ryzyka należą: niezdrowa dieta (nadmierne spożycie soli, dieta bogata w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, małe spożycie owoców i warzyw), brak aktywności fizycznej, spożywanie tytoniu i alkoholu oraz nadwaga lub otyłość.

Niemodyfikowalne czynniki ryzyka obejmują rodzinne występowanie nadciśnienia, wiek powyżej 65 lat i choroby współistniejące, takie jak cukrzyca lub choroby nerek.

Jakie są częste objawy nadciśnienia tętniczego?

nadciśnienie tętnicze nazywane jest “cichym zabójcą”. Większość osób z nadciśnieniem nie zdaje sobie sprawy z problemu, ponieważ może ono nie mieć żadnych znaków ostrzegawczych ani objawów. Z tego powodu istotne jest, aby regularnie mierzyć Ciśnienie krwi.

Jeśli objawy wystąpią, mogą to być wczesne poranne bóle głowy, krwawienia z nosa, nieregularny rytm serca, zmiany w widzeniu i brzęczenie w uszach. Ciężkie nadciśnienie może powodować zmęczenie, nudności, wymioty, dezorientację, niepokój, ból w klatce piersiowej i drżenie mięśni.

Jedynym sposobem na wykrycie nadciśnienia jest pomiar ciśnienia krwi przez pracownika służby zdrowia. Pomiar ciśnienia krwi jest szybki i bezbolesny. Mimo, że każdy może mierzyć ciśnienie samodzielnie za pomocą automatycznych urządzeń, ocena przez pracownika służby zdrowia jest ważna dla oceny ryzyka i związanych z nim warunków.

Czytać także:  Leczenie Niskiego Ciśnienia Krwi

Jakie są powikłania niekontrolowanego nadciśnienia?

Wśród innych powikłań, nadciśnienie może spowodować poważne uszkodzenia serca. Nadmierne ciśnienie może utwardzić tętnice, zmniejszając przepływ krwi i tlenu do serca. To podwyższone ciśnienie i zmniejszony przepływ krwi może powodować:

 • Ból w klatce piersiowej, zwany również dławicą piersiową.
 • Zawał serca, który występuje, gdy dopływ krwi do serca jest zablokowany i komórki mięśnia sercowego umierają z powodu braku tlenu. Im dłużej przepływ krwi jest zablokowany, tym większe są uszkodzenia serca.
 • Niewydolność serca, która występuje, gdy serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi i tlenu do innych ważnych organów ciała.
 • Nieregularne bicie serca, które może prowadzić do nagłej śmierci.

nadciśnienie może również pęknąć lub zablokować tętnice, które dostarczają krew i tlen do mózgu, powodując udar.

Ponadto, nadciśnienie może powodować uszkodzenie nerek, co prowadzi do ich niewydolności.

Jak można zmniejszyć obciążenie nadciśnieniem tętniczym?

Zmniejszenie nadciśnienia tętniczego zapobiega zawałowi serca, udarowi mózgu i uszkodzeniu nerek, a także innym problemom zdrowotnym.

Profilaktyka

 • Zmniejszenie spożycia soli (do mniej niż 5g dziennie).
 • Jedzenie większej ilości owoców i warzyw.
 • Regularna aktywność fizyczna.
 • Unikanie używania tytoniu.
 • Zmniejszenie spożycia alkoholu.
 • Ograniczenie spożycia żywności o dużej zawartości tłuszczów nasyconych.
 • Eliminowanie/ograniczanie tłuszczów trans w diecie.

Zarządzanie

 • Redukcja i zarządzanie stresem.
 • Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi.
 • Leczenie wysokiego ciśnienia krwi.
 • Zarządzanie innymi warunkami medycznymi.