Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co To Jest Nadciśnienie Zasadnicze?

nadciśnienie zasadnicze

Nadciśnienie zasadnicze to wysokie ciśnienie krwi, które nie ma znanej wtórnej przyczyny. Jest ono również określane jako Nadciśnienie pierwotne.

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew uderza w ściany tętnic, gdy serce pompuje krew przez organizm. Nadciśnienie występuje, gdy siła krwi jest większa niż powinna być w normalnych warunkach.

Większość przypadków wysokiego ciśnienia krwi jest klasyfikowana jako Nadciśnienie zasadnicze. Innym rodzajem nadciśnienia jest Nadciśnienie wtórne. Nadciśnienie wtórne to wysokie ciśnienie krwi, które ma możliwą do określenia przyczynę, taką jak choroba nerek.

Jakie są czynniki ryzyka związane z nadciśnieniem zasadniczym?

Uważa się, że czynniki genetyczne odgrywają rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego. Następujące czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia zasadniczego:

 • dieta
 • stres
 • minimalna aktywność fizyczna
 • nadwaga

Skąd będę wiedział, że mam Nadciśnienie tętnicze?

Kontrola ciśnienia krwi jest najlepszym sposobem na wykrycie tego schorzenia. Ważne jest, aby zrozumieć, jak mierzyć ciśnienie krwi i odczytywać wyniki.

Odczyty ciśnienia krwi mają dwie liczby, zwykle zapisywane w ten sposób: 120/80. Pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe. ciśnienie skurczowe mierzy siłę, z jaką krew uderza w ściany tętnic, gdy serce pompuje krew do reszty ciała.

Druga liczba określa ciśnienie rozkurczowe. ciśnienie rozkurczowe mierzy siłę nacisku krwi na ściany tętnic pomiędzy uderzeniami serca, kiedy mięsień sercowy rozluźnia się. Dowiedz się więcej o ciśnieniu skurczowym i rozkurczowym.

Odczyty ciśnienia krwi mogą wahać się w górę lub w dół w ciągu dnia. Zmienia się po ćwiczeniach, podczas odpoczynku, kiedy odczuwasz ból, a nawet kiedy jesteś zestresowany lub zdenerwowany. Sporadyczne wysokie ciśnienie krwi nie musi oznaczać, że masz Nadciśnienie. Nie otrzymasz diagnozy nadciśnienia, jeśli nie będziesz miał wysokich odczytów ciśnienia krwi co najmniej dwa do trzech razy.

Czytać także:  Leczenie Niskiego Ciśnienia Krwi

Jakie są powikłania związane z nadciśnieniem zasadniczym?

Im wyższe jest Twoje Ciśnienie krwi, tym ciężej musi pracować Twoje serce. Silniejsza siła krwi może uszkodzić Twoje narządy, naczynia krwionośne i mięsień sercowy. Może to ostatecznie spowodować zmniejszenie przepływu krwi przez organizm, co prowadzi do:

 • niewydolności serca
 • zawału serca
 • miażdżycy, czyli stwardnienia tętnic spowodowanego odkładaniem się cholesterolu (może prowadzić do ataku serca)
 • udaru mózgu
 • uszkodzenie oczu
 • uszkodzenie nerek
 • uszkodzenie nerwów
 • Jakie są długoterminowe perspektywy?

 

Niektórzy ludzie są w stanie obniżyć Ciśnienie krwi za pomocą leków, a następnie utrzymać je dzięki zdrowszemu stylowi życia, ograniczając tym samym potrzebę stosowania leków na Nadciśnienie.

Dzięki zdrowemu stylowi życia i stosowaniu leków, istnieje duża szansa, że uda Ci się kontrolować Ciśnienie krwi. Kontrolowanie ciśnienia krwi zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru i niewydolności serca. Zmniejsza również ryzyko uszkodzenia oczu lub nerek. Jeśli masz już uszkodzone serce, oczy lub nerki, leczenie pomaga ograniczyć dalsze szkody.