Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co To Jest Nadciśnienie Wewnątrzczaszkowe

nadciśnienie wewnątrzczaszkowe

Czy nadciśnienie wewnątrzczaszkowe to poważne schorzenie?

Idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe to zaburzenie związane z wysokim ciśnieniem w mózgu. Mimo, że IIH nie jest guzem mózgu, nadal może powodować poważne problemy zdrowotne. Wizyta u lekarza od razu, aby szybko zdiagnozować objawy i rozpocząć leczenie może pomóc w zapobieganiu powikłaniom.

Synonimy idiopatycznego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego
łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe
pseudotumor cerebri

Co to jest nadciśnienie wewnątrzczaszkowe

nadciśnienie wewnątrzczaszkowe (IH) charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem wewnątrz czaszki. Intracranial oznacza wewnątrz czaszki, a hypertension oznacza wysokie ciśnienie płynu. nadciśnienie wewnątrzczaszkowe oznacza, że ciśnienie płynu, który otacza mózg (płyn mózgowo-rdzeniowy lub CSF) jest zbyt wysokie. Podwyższone ciśnienie CSF może powodować dwa problemy, silny ból głowy i utratę wzroku. Jeśli podwyższone ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego pozostaje nieleczone, może dojść do trwałej utraty wzroku lub ślepoty. Pseudotumor cerebri i łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe to obie dawne nazwy IH, które obecnie są uważane za niedokładne. Nazwy te nie opisują odpowiednio zaburzenia i bagatelizują powagę IH.

Objawy i symptomy

Najczęstszym objawem jest często nieznośnie bolesny lub częsty ból głowy, czasami połączony z nudnościami i wymiotami, którego nie łagodzą leki. Ból głowy często budzi pacjenta ze snu. Niektórzy pacjenci są leczeni na izbie przyjęć, gdzie w ostateczności wykonuje się nakłucie lędźwiowe (spinal tap), aby chwilowo złagodzić ból głowy. Podczas tych zabiegów zachęca się do pomiaru ciśnienia otwarcia w celu oceny, czy nie występuje nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Inne częste objawy to przemijające zmienione widzenie, szczególnie przy poruszaniu się lub pochylaniu, szumy wewnątrzczaszkowe (szumy synchroniczne tętna), sztywny kark, ból pleców i ramion, ból za okiem, nietolerancja wysiłku fizycznego, trudności z pamięcią.

Przyczyny

W typie idiopatycznym lub pierwotnym (IIH), otyłość jest uważana za czynnik u młodych kobiet. Jednak tylko niewielki ułamek osób otyłych rozwija IH, więc inne nieznane przyczyny nie zostały jeszcze ustalone.

Czytać także:  Przyczyny Wysokiego Rozkurczowego Ciśnienia Krwi

Powyżej przedstawiono wiele potencjalnych przyczyn wtórnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Należy pamiętać, że we wtórnym IH, w przeciwieństwie do IIH, otyłość, płeć, wiek i rasa NIE są czynnikami ryzyka, ale mogą występować.

Mechanizm, w którym dochodzi do IH nie jest znany, ale zasugerowano kilka możliwości. Większość badań wspiera teorię, że istnieje opór lub przeszkoda w odpływie płynu mózgowo-rdzeniowego przez normalne, istniejące drogi w mózgu, co prowadzi do względnej nadprodukcji płynu.

Czy nadciśnienie wewnątrzczaszkowe można wyleczyć?

W dłuższej perspektywie czasowej w leczeniu IIH, które jest wywołane otyłością, konieczna jest utrata masy ciała. Wielu badaczy wykazało, że utrata masy ciała jest lekarstwem dla pacjentów z IIH spowodowanym otyłością. Ogólnie rzecz biorąc, do wyleczenia IIH potrzebna jest utrata masy ciała od 10 do 20% masy ciała.