Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co się dzieje, gdy masz niskie ciśnienie krwi?

niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi – Kiedy ciśnienie krwi jest zbyt niskie

Jak Niskie ciśnienie krwi jest zbyt niskie?

W pewnych granicach, im niższe jest ciśnienie krwi, tym lepiej. Nie ma też określonej liczby, przy której codzienne ciśnienie krwi jest uważane za zbyt niskie, o ile nie występują żadne z objawów problemów.

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Większość lekarzy uzna przewlekle Niskie ciśnienie krwi za niebezpieczne tylko wtedy, gdy powoduje ono zauważalne oznaki i objawy, takie jak:

 • Zawroty głowy lub światłowstręt
 • Nudności
 • Omdlenia (omdlenia)
 • Odwodnienie i niezwykłe pragnienie
 • Odwodnienie może czasami powodować spadek ciśnienia krwi. Jednakże, odwodnienie nie zawsze powoduje Niskie ciśnienie krwi. Gorączka, wymioty, silna biegunka, nadużywanie leków moczopędnych oraz intensywny wysiłek fizyczny mogą prowadzić do odwodnienia, potencjalnie poważnego stanu, w którym organizm traci więcej wody niż przyjmuje. Nawet łagodne odwodnienie (utrata zaledwie 1 do 2 procent masy ciała) może powodować osłabienie, zawroty głowy i zmęczenie.
 • Brak koncentracji
 • Niewyraźne widzenie
 • Zimną, wilgotną, bladą skórę
 • Szybki, płytki oddech
 • Zmęczenie
 • Depresja

Podstawowe przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Niskie ciśnienie krwi może wystąpić z:

Przedłużającym się odpoczynkiem w łóżku

Ciąży: Podczas pierwszych 24 tygodni ciąży, często dochodzi do spadku ciśnienia krwi.

Zmniejszenia objętości krwi: Spadek objętości krwi może również spowodować spadek ciśnienia krwi. Znaczna utrata krwi w wyniku poważnego urazu, odwodnienia lub poważnego krwawienia wewnętrznego zmniejsza objętość krwi, co prowadzi do poważnego spadku ciśnienia krwi.

Niektóre leki: Szereg leków może powodować Niskie ciśnienie krwi, w tym diuretyki i inne leki, które leczą nadciśnienie; leki na serce, takie jak beta-blokery; leki na chorobę Parkinsona; trójcykliczne leki przeciwdepresyjne; leki na zaburzenia erekcji, szczególnie w połączeniu z nitrogliceryną; narkotyki i alkohol. Inne leki na receptę i bez recepty mogą powodować Niskie ciśnienie krwi, gdy są przyjmowane w połączeniu z lekami na wysokie ciśnienie krwi.

Czytać także:  Co Należy Wiedzieć O Poziomach Ciśnienia Krwi

Problemy z sercem: Wśród chorób serca, które mogą prowadzić do niskiego ciśnienia krwi są nienormalnie niskie tętno (bradykardia), problemy z zastawkami serca, atak serca i niewydolność serca. Twoje serce może nie być w stanie krążyć w wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Problemy endokrynologiczne: Do takich problemów należą komplikacje z gruczołami produkującymi hormony w układach endokrynologicznych organizmu; konkretnie, niedoczynna tarczyca (niedoczynność tarczycy), choroba przytarczyc, niedoczynność nadnerczy (choroba Addisona), niski poziom cukru we krwi i, w niektórych przypadkach, cukrzyca.

Ciężkie zakażenie (wstrząs septyczny): Wstrząs septyczny może wystąpić, gdy bakterie opuszczają pierwotne miejsce zakażenia (najczęściej w płucach, brzuchu lub drogach moczowych) i dostają się do krwiobiegu. Bakterie wytwarzają wówczas toksyny, które oddziałują na naczynia krwionośne, prowadząc do głębokiego i zagrażającego życiu spadku ciśnienia krwi.

Reakcja alergiczna (anafilaksja): Wstrząs anafilaktyczny to czasami śmiertelna reakcja alergiczna, która może wystąpić u osób, które są bardzo wrażliwe na leki, takie jak penicylina, na niektóre pokarmy, takie jak orzeszki ziemne lub na użądlenia pszczół lub os. Ten rodzaj wstrząsu charakteryzuje się problemami z oddychaniem, pokrzywką, swędzeniem, obrzękiem gardła i nagłym, dramatycznym spadkiem ciśnienia krwi.

Niedociśnienie uwarunkowane neuronalnie: W przeciwieństwie do niedociśnienia ortostatycznego, zaburzenie to powoduje spadek ciśnienia krwi po dłuższym staniu, co prowadzi do takich objawów jak zawroty głowy, nudności i omdlenia. Stan ten dotyka głównie ludzi młodych i występuje z powodu błędnej komunikacji między sercem a mózgiem.

Niedobory żywieniowe: Brak niezbędnych witamin B-12 i kwasu foliowego może powodować anemię, która z kolei może prowadzić do niskiego ciśnienia krwi.

Jeśli zauważysz nagły spadek ciśnienia krwi

Pojedynczy niższy niż normalny odczyt nie jest powodem do niepokoju, chyba że doświadczasz innych objawów lub problemów. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, światłowstrętu, nudności lub innych objawów, warto skonsultować się z lekarzem. Aby pomóc w diagnozie, zapisuj swoje objawy i czynności w czasie ich występowania.

Czytać także:  8 pokarmów i napojów, których należy unikać u osób z wysokim ciśnieniem krwi