Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co Należy Wiedzieć O Poziomach Ciśnienia Krwi

poziomy ciśnienia krwi

Wcześniej ciśnienie krwi było uważane za graniczne wysokie przy 140/90. (Skurczowa liczba to górna; rozkurczowa, dolna.) Teraz pomiar tak niski jak 130/80 jest uważany za nadciśnienie 1 stopnia.

Niektórzy eksperci twierdzą, że ponowne zdefiniowanie nadciśnienia oferuje znaczące korzyści. “W medycynie istnieje duża inercja terapeutyczna, co oznacza, że wielu lekarzy wzruszało ramionami, kiedy pacjenci przychodzili z odczytami ciśnienia krwi na poziomie 135/85, zamiast usiąść z nimi i doradzić im w sprawie ich pomiarów” – mówi Luke Laffin, kardiolog prewencyjny z Cleveland Clinic. “Kiedy oznaczysz to nadciśnienie, zarówno lekarze, jak i pacjenci są bardziej skłonni zwrócić na to uwagę i podjąć odpowiednie działania”.

Oto, co warto wiedzieć o najlepszych dla ciebie wartościach i jak je osiągnąć.

Poznaj swoje prawdziwe liczby

5 zakresów ciśnienia krwi określonych w wytycznych z 2017 roku to:

Normalne: Górna (skurczowa) liczba mniejsza niż 120 i dolna (rozkurczowa) mniejsza niż 80.

Podwyższone: Górna liczba między 120 a 129, a dolna liczba mniejsza niż 80.

Etap 1: Liczba górna między 130 a 139 lub liczba dolna między 80 a 89.

Etap 2: Górna liczba 140 lub wyższa, lub dolna liczba 90 lub wyższa.

Kryzys nadciśnieniowy: Górna liczba powyżej 180 i/lub dolna liczba powyżej 120.

Ważne jest, aby wiedzieć, w którym miejscu spektrum nadciśnienia się znajdujesz, dlatego rozsądne jest, aby lekarz sprawdzał ciśnienie krwi podczas każdej wizyty w gabinecie. Jeśli jednak lekarz nie zdiagnozował nadciśnienia, jeden wysoki wynik nie musi oznaczać, że je masz, mówi Rita Redberg, kardiolog z University of California San Francisco.

Niektórzy ludzie doświadczają “nadciśnienia białego fartucha”, czyli poziomu ciśnienia krwi, który jest wyższy w gabinecie lekarskim niż gdzie indziej.

Badania opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie Hypertension wskazują, że większość dorosłych (prawie 93%) w USA z wysokim ciśnieniem krwi powinno być badanych pod kątem nadciśnienia białego fartucha.

Czytać także:  Najskuteczniejsze Sposoby Na Obniżenie Ciśnienia Krwi

Domowy ciśnieniomierz pozwala sprawdzić poziom ciśnienia w ciągu kilku dni, aby potwierdzić lub wykluczyć nadciśnienie. A jeśli już bierzesz leki na nadciśnienie, codzienne monitorowanie w domu może pomóc w jego szybszej kontroli.

Zrozum swój cel

Wytyczne AHA/ACC i nowe środki mówią, że większość zdrowych ludzi powinna dążyć do osiągnięcia ciśnienia krwi poniżej 120/80. Ale nie wszystkie grupy się z tym zgadzają. “Nie jesteśmy przekonani, że istnieje wystarczająco dużo dowodów, aby popchnąć ludzi w wieku 60 i więcej lat poniżej 140/90”, mówi Robert McLean, M.D., prezes American College of Physicians i dyrektor medyczny z Northeast Medical Group of Yale New Haven Health.

W rzeczywistości, dla wielu osób powyżej 60 roku życia, nieco poniżej 140/90 jest w porządku, mówi Michael Hochman, M.D., M.P.H., dyrektor Gehr Family Center for Health Systems Science and Innovation w Keck School of Medicine of USC. I dla starszych dorosłych, którzy mają wiele problemów zdrowotnych, są słabe, lub są narażone na upadki, utrzymanie go poniżej 150/90 jest również dopuszczalne, zauważa.

To dlatego, że według Hochmana, efekty uboczne leków – takie jak zawroty głowy, które mogą zwiększyć ryzyko upadku – są bardziej powszechne z wiekiem.

Ponadto, “z wiekiem ich poziom skurczowy ma tendencję do zwiększania się, podczas gdy rozkurczowy ma tendencję do zmniejszania się po 55 roku życia” – mówi Laffin.

Leczenie farmakologiczne może pogłębić lukę między tymi dwoma liczbami, a badania wykazały, że różnica 60 punktów lub więcej podnosi ryzyko sercowo-naczyniowe. “Możesz więc mieć kogoś, kogo ciśnienie krwi wynosi 160/100, ale jedynym sposobem na obniżenie go poniżej 130/80 [za pomocą leków] jest spadek rozkurczu do 40 lub 50”, mówi Laffin. “To jest nie do przyjęcia”.

Czytać także:  Przyczyny Wysokiego Rozkurczowego Ciśnienia Krwi