Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Co To Jest Ciśnienie Krwi?

Co to jest ciśnienie krwi

Co to jest wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie)?

Ciśnienie krwi to pomiar ciśnienia lub siły nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych. Jeśli masz nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), oznacza to, że ciśnienie wywierane na ściany naczyń krwionośnych w Twoim organizmie jest stale zbyt wysokie. wysokie ciśnienie krwi jest często nazywane “cichym zabójcą”, ponieważ możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś jest nie tak, ale uszkodzenia nadal występują w Twoim organizmie.

Twoje Ciśnienie krwi składa się z dwóch liczb. Górna liczba to ciśnienie skurczowe, które mierzy nacisk na ściany naczyń krwionośnych podczas skurczu serca. Dolna liczba to ciśnienie rozkurczowe, które mierzy ciśnienie w naczyniach krwionośnych pomiędzy uderzeniami serca, kiedy serce odpoczywa.

Na przykład, Ciśnienie krwi 110/70 mieści się w normie, ale ciśnienie 135/85 to stopień 1 (łagodne) nadciśnienia, i tak dalej.

Kategorie ciśnienia krwi

Pięć zakresów ciśnienia krwi uznanych przez American Heart Association to:

Normalne

Ciśnienie krwi poniżej 120/80 mm Hg jest uważane za normalne. Jeśli Twoje wyniki mieszczą się w tym przedziale, trzymaj się zdrowych dla serca nawyków, takich jak stosowanie zrównoważonej diety i regularne ćwiczenia.

Podwyższone

Podwyższone Ciśnienie krwi występuje wtedy, gdy odczyty stale mieszczą się w zakresie 120-129 skurczowe i mniej niż 80 mm Hg rozkurczowe. Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi są narażone na rozwój nadciśnienia, chyba że podejmą kroki w celu kontroli tego stanu.

Stopień 1 nadciśnienia

Etap 1 nadciśnienia to sytuacja, w której Ciśnienie krwi stale waha się w granicach 130-139 mm skurczowe lub 80-89 mm Hg rozkurczowe. Na tym etapie nadciśnienia lekarze prawdopodobnie zalecą zmianę stylu życia i mogą rozważyć dodanie leków na Ciśnienie krwi w zależności od ryzyka wystąpienia miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej (ASCVD), takiej jak zawał serca lub udar.

Czytać także:  Idiopatyczne Nadciśnienie Wewnątrzczaszkowe

Stadium 2 nadciśnienia

Stadium 2 nadciśnienia występuje, gdy Ciśnienie krwi stale wynosi 140/90 mm Hg lub więcej. Na tym etapie nadciśnienia lekarze prawdopodobnie przepiszą kombinację leków na Ciśnienie krwi i zmiany stylu życia.

Kryzys nadciśnieniowy

Ten etap nadciśnienia wymaga pomocy medycznej. Jeśli Ciśnienie krwi nagle przekroczy 180/120 mm Hg, należy odczekać pięć minut, a następnie ponownie sprawdzić Ciśnienie krwi. Jeśli odczyty nadal są niezwykle wysokie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Może to być kryzys nadciśnieniowy.

Jeśli Ciśnienie krwi jest wyższe niż 180/120 mm Hg i odczuwasz oznaki możliwego uszkodzenia narządów, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, ból pleców, drętwienie/osłabienie, zmiany w widzeniu lub trudności w mówieniu, nie czekaj, aż ciśnienie samo spadnie. Zadzwoń pod numer 911.