Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

Body Positions: Does it affects blood pressure?

wysokie bp

Szacuje się, że prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych ma wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem.

Ponieważ stan ten często nie daje żadnych objawów, regularne sprawdzanie ciśnienia krwi jest ważnym sposobem na określenie, czy masz nadciśnienie.

Ale czy wiesz, że ciśnienie krwi może się zmieniać w zależności od pozycji? Twoje ciśnienie może się zmieniać w zależności od tego, czy siedzisz, czy leżysz.

W tym artykule dowiemy się, co wiadomo na temat tego, jak pozycja ciała może wpływać na ciśnienie krwi i co można zrobić, aby utrzymać je pod kontrolą.

Jakie ciśnienie krwi jest niebezpiecznie wysokie?

Twoje ciśnienie krwi jest uważane za wysokie (stopień 1), jeśli wynosi 130/80. Stadium 2 wysokiego ciśnienia to 140/90 lub więcej. Jeśli ciśnienie krwi wynosi 180/110 lub więcej niż raz, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Jakie są 5 przyczyn wysokiego ciśnienia krwi?

Dieta o dużej zawartości soli, tłuszczu i/lub cholesterolu. Przewlekłe choroby, takie jak problemy z nerkami i hormonami, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu. Historia rodziny, zwłaszcza jeśli twoi rodzice lub inni bliscy krewni mają wysokie ciśnienie krwi. Brak aktywności fizycznej.

Czy twoje ciśnienie krwi zmienia się, kiedy leżysz?

Wiadomo, że zmiana pozycji może mieć wpływ na ciśnienie krwi. Jednak nie ma zgodności co do tego, czy odczyty są wyższe czy niższe, gdy leżysz.

Kilka starszych badań wykazało, że ciśnienie krwi było wyższe wśród uczestników badania, gdy leżeli w porównaniu do siedzenia. Jedno z nich, badanie z 2008 roku, obejmowało 6,485 zdrowych ochotników.

Jednak wyniki kilku nowszych badań sugerują, że ciśnienie krwi może być niższe podczas leżenia niż podczas siedzenia:

W badaniu z 2017 roku z udziałem 967 mężczyzn i 812 kobiet przyjrzano się wpływowi pozycji ciała na ciśnienie krwi. Stwierdzono, że odczyty rozkurczowe były wyższe u obu płci podczas siedzenia, ale tylko przy pierwszym odczycie. Powtórne odczyty ciśnienia krwi nie znalazły takiej samej różnicy między siedzeniem a leżeniem.
Badanie z 2018 roku badało odczyty ciśnienia krwi w kohorcie 1 298 mężczyzn. Stwierdzono w nim, że zarówno odczyty ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego były znacznie wyższe w pozycji siedzącej niż w pozycji leżącej.
W badaniu z 2017 roku przeprowadzonym na 280 osobach z wysokim ciśnieniem krwi stwierdzono, że średnie odczyty skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi były niższe podczas pomiaru w pozycji leżącej niż podczas pomiaru w pozycji siedzącej. Należy pamiętać, że uczestnicy tego badania mieli mierzone ciśnienie krwi po odpoczynku przez 10 minut, co mogło wpłynąć na odczyty.

Czytać także:  Czy lęk wpływa bezpośrednio na osobę z wysokim ciśnieniem krwi?

Jaka jest najlepsza pozycja do pomiaru ciśnienia krwi?

American Heart Association zaleca, by mierzyć ciśnienie krwi w pozycji siedzącej. Zauważają również, że podczas gdy istnieją różnice na prawym ramieniu w stosunku do lewego ramienia, są one niewielkie i powodują jedynie różnice rzędu 10 mm Hg lub mniej.

Dodatkowe czynniki związane z postawą ciała mogą również wpływać na odczyt ciśnienia krwi. Aby uzyskać dokładny odczyt w gabinecie lekarskim, staraj się:

  • Siedzieć prosto, z plecami opartymi o oparcie krzesła.
  • Upewnij się, że stopy leżą płasko na podłodze. Unikaj krzyżowania nóg lub kostek.
  • Umieść rękę na wysokości serca, wspierając ją na stole lub podłokietniku. Może być konieczne użycie poduszki, aby pomóc uzyskać odpowiednie uniesienie.
  • W niektórych przypadkach ciśnienie krwi może być mierzone w pozycji leżącej. Przykładem tego jest sytuacja, gdy jesteś hospitalizowany i nie możesz usiąść.

Jeśli cierpisz na niedociśnienie ortostatyczne, ciśnienie krwi może być mierzone w dwóch różnych pozycjach – siedzącej i stojącej. Pomoże to lekarzowi monitorować, jak zmienia się ciśnienie krwi, gdy przechodzisz z pozycji siedzącej do stojącej.