Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

7 czynników stylu życia, które nasilają nadciśnienie tętnicze

nadciśnienie a styl życia

Podwyższone ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi to ciśnienie krwi, które jest nieco wyższe niż normalne. Wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj rozwija się z czasem. ciśnienie krwi nieznacznie przekraczające normę zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości przewlekłego lub długotrwałego nadciśnienia.

Jeśli ciśnienie krwi mieści się w przedziale od 120/80 mmHg do 129/80 mmHg, masz podwyższone ciśnienie krwi. Dowiedz się więcej o tym, jak mierzy się ciśnienie krwi.

6 czynników stylu życia, które powodują nadciśnienie:

Cukrzyca

Około 6 na 10 osób, które mają cukrzycę, ma również Wysokie ciśnienie krwi.1 Cukrzyca powoduje gromadzenie się cukrów we krwi, a także zwiększa ryzyko chorób serca.

Niezdrowa dieta

Dieta, która jest zbyt wysoka w sód i zbyt niska w potas, naraża Cię na ryzyko wysokiego ciśnienia krwi.

Jedzenie zbyt dużej ilości sodu pierwiastka zawartego w soli kuchennej zwiększa ciśnienie krwi. Większość sodu, który spożywamy, pochodzi z przetworzonej i restauracyjnej żywności. Dowiedz się więcej o sodzie i wysokim ciśnieniu krwi.

Niejedzenie wystarczającej ilości potasu – minerału, którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, również może podnieść ciśnienie krwi. Potas znajduje się w wielu produktach spożywczych; banany, ziemniaki, fasola i jogurt zawierają go dużo.

Nieaktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna pomaga sercu i naczyniom krwionośnym pozostać silnymi i zdrowymi, co może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, co również może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

Otyłość

Otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej. Otyłość lub nadwaga oznacza również, że Twoje serce musi pracować ciężej, aby pompować krew i tlen wokół Twojego ciała. Z czasem może to spowodować obciążenie serca i naczyń krwionośnych.

Otyłość jest związana z wyższym poziomem “złego” cholesterolu i trójglicerydów oraz z niższym poziomem “dobrego” cholesterolu. Dowiedz się więcej o cholesterolu.

Oprócz wysokiego ciśnienia krwi, otyłość może również prowadzić do chorób serca i cukrzycy. Porozmawiaj ze swoim zespołem opieki zdrowotnej o planie zmniejszenia wagi do zdrowego poziomu.

Czytać także:  Lek Na Wysokie Ciśnienie Krwi

Zbyt duża ilość alkoholu

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może podnieść ciśnienie krwi.

  • Kobiety nie powinny pić więcej niż jeden drink dziennie.
  • Mężczyźni nie powinni pić więcej niż dwa drinki dziennie.
  • Używanie tytoniu

Używanie tytoniu

Używanie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Palenie może uszkodzić serce i naczynia krwionośne. Nikotyna podnosi ciśnienie krwi, a wdychanie tlenku węgla, który powstaje podczas palenia tytoniu, zmniejsza ilość tlenu, którą może przenosić krew.

Genetyka i historia rodziny

Kiedy członkowie rodziny przekazują sobie cechy z pokolenia na pokolenie poprzez geny, proces ten nazywany jest dziedzicznością.

Geny prawdopodobnie odgrywają pewną rolę w nadciśnieniu, chorobach serca i innych pokrewnych schorzeniach. Jednakże jest również prawdopodobne, że osoby z rodzinną historią nadciśnienia mają wspólne środowisko i inne potencjalne czynniki, które zwiększają ryzyko.

Ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi może wzrosnąć jeszcze bardziej, gdy dziedziczność łączy się z niezdrowym stylem życia, takim jak palenie papierosów i niezdrowa dieta.

Dowiedz się więcej na temat genetyki i chorób na stronie CDC’s Office of Public Health Genomics.

Historia zdrowia rodziny to zapis chorób i dolegliwości zdrowotnych, na które zapadali ludzie w Twojej rodzinie. Historia zdrowia rodziny jest przydatnym narzędziem do zrozumienia ryzyka zdrowotnego i zapobiegania chorobom. Aby pomóc ludziom w zbieraniu i porządkowaniu informacji na temat historii ich rodziny, Biuro Genomiki Zdrowia Publicznego CDC współpracowało z Surgeonem Generalnym i innymi agencjami federalnymi w celu opracowania narzędzia internetowego o nazwie My Family Health Portrait.