Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

6 najlepszych działań w zarządzaniu nadciśnieniem tętniczym

6 najlepszych działań w zarządzaniu nadciśnieniem tętniczym

Wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem, jest powszechnym problemem zdrowotnym. Dzieje się tak, gdy istnieje nadmierna długotrwała siła krwi nakładana na ściany tętnic prowadząca do chorób serca. Im więcej krwi pompuje Twoje serce i im węższe są Twoje tętnice, tym wyższe będzie ciśnienie. Początkowo Wysokie ciśnienie krwi nie ma zauważalnych objawów i dlatego często pozostaje niezdiagnozowane. Pozostawione bez leczenia przez dłuższy czas, może prowadzić do ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Regularna aktywność fizyczna może obniżyć Wysokie ciśnienie krwi o około 5 do 8 mm Hg. Ważne jest, aby nadal ćwiczyć, aby nie dopuścić do ponownego wzrostu ciśnienia krwi. Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia.

Ćwiczenia mogą również pomóc w utrzymaniu podwyższonego ciśnienia krwi przed przekształceniem się w Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). W przypadku osób z nadciśnieniem, regularna aktywność fizyczna może obniżyć ciśnienie krwi do bezpiecznego poziomu.

Ćwiczenia są bratnią duszą właściwego odżywiania. Jeśli ćwiczysz i stosujesz zdrową dietę, masz większe szanse na utratę wagi. Oficjalne zalecenia wymagają co najmniej pół godziny ćwiczeń przez większość dni w tygodniu. Efekty mogą być dramatyczne: spadek ciśnienia krwi o 4 do 9 punktów. Pamiętaj, że ćwiczenia to nie tylko chodzenie na siłownię. Może to być praca w ogrodzie, mycie samochodu lub prace domowe. Ale rzeczy, które podnoszą tętno.

Niektóre przykłady ćwiczeń aerobowych, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi w sposób naturalny to spacer, jogging, jazda na rowerze, pływanie lub taniec. Inną możliwością jest trening interwałowy o wysokiej intensywności. Ten rodzaj treningu polega na naprzemiennym wykonywaniu krótkich wybuchów intensywnej aktywności z okresami lżejszej aktywności.

6 najlepszych aktywności w walce z nadciśnieniem

1. Dziesięć minut szybkiego lub umiarkowanego spaceru trzy razy dziennie
2. Trzydzieści minut dziennie jazdy na rowerze lub rowerze stacjonarnym, lub trzy 10-minutowe bloki jazdy na rowerze.
3. Wędrówki piesze
4. Bieżnia przy biurku przez co najmniej 10 minut co godzinę lub pchanie pedałów przez co najmniej 10 minut co godzinę
5. Ćwiczenia z ciężarkami
6. Pływanie

Czytać także:  Wysokie Ciśnienie Krwi I Bóle Głowy

Trening siłowy również może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Należy dążyć do włączenia ćwiczeń siłowych co najmniej dwa dni w tygodniu. Porozmawiaj z lekarzem o opracowaniu programu ćwiczeń.
Istnieje jedno ćwiczenie, które może pomóc w natychmiastowym obniżeniu ciśnienia krwi. Jak wynika z raportu, izometryczne ćwiczenia wzmacniające chwyt ręczny mogą szybko obniżyć ciśnienie krwi. Tak, to takie proste.
Po prostu siedząc i ściskając jeden może wystarczyć, aby twoje ciało obniżyło ciśnienie skurczowe, mówią eksperci. Jeśli robi się to regularnie przez osiem tygodni, może to obniżyć ciśnienie krwi o 8 do 10 mmHg. Ale jeden musi skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem ćwiczenia częścią rutyny, aby uniknąć kryzysu nadciśnieniowego, stan charakteryzujący się szybkim wzrostem ciśnienia krwi do bardzo wysokich poziomów.

Jak często należy ćwiczyć?

Uprawiaj umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak szybki spacer, co najmniej 30 minut dziennie, przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Jeśli masz mało czasu, możesz uprawiać energiczną aktywność fizyczną, np. jogging, która zapewni Ci tę samą korzyść w ciągu 20 minut, przez 3 do 4 dni w tygodniu.
Jeśli dziś nie jesteś aktywny, stopniowo pracuj nad osiągnięciem tej ilości ćwiczeń. Jeśli zajmie Ci to kilka tygodni, nie ma sprawy.

Po pierwsze, rozgrzej się. Rozgrzewka trwająca od 5 do 10 minut pomoże Ci rozruszać ciało i zapobiegnie kontuzjom.
Następnie zwiększ intensywność ćwiczeń. Nie przesadzaj – nadal powinieneś być w stanie rozmawiać z kimś podczas ćwiczeń. Jeśli jednak jesteś w stanie śpiewać, zwiększ trochę intensywność, aby mieć pewność, że wykorzystujesz w pełni swoje możliwości.

Na koniec, ochłoń. Kiedy skończysz ćwiczyć, nie zatrzymuj się nagle. Po prostu zwolnij na kilka minut. Jest to szczególnie ważne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.