Prawidlowe csisnienie
27 zdrowych nawyków
aby unormować ciśnienie krwi
KSIĄŻKA GRATIS
Ściągnij teraz

10 zdrowych stylów życia, które pomogą Ci obniżyć wysokie ciśnienie krwi

jak naturalnie obnizyc cisnienie

Jaka jest główna przyczyna wysokiego ciśnienia krwi?

Co powoduje wysokie ciśnienie krwi? wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj rozwija się z czasem. Może się ono pojawić z powodu niezdrowego stylu życia, takiego jak niewystarczająca ilość regularnej aktywności fizycznej. Niektóre warunki zdrowotne, takie jak cukrzyca i otyłość, mogą również zwiększyć ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi.

Jak się czujesz, kiedy masz wysokie ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest w większości przypadków cichą chorobą

Niestety, wysokie ciśnienie krwi może wystąpić bez odczuwania jakichkolwiek nietypowych objawów. Umiarkowane lub silne bóle głowy, niepokój, duszności, krwotoki z nosa, kołatanie serca lub uczucie pulsowania w szyi to niektóre z oznak wysokiego ciśnienia krwi.

Oto 10 zmian w stylu życia, które mogą obniżyć Ciśnienie krwi i utrzymać je na niskim poziomie.

1. Zrzuć zbędne kilogramy i obserwuj swoją talię

Ciśnienie krwi często wzrasta wraz ze wzrostem wagi. Nadwaga może również powodować zakłócenia w oddychaniu podczas snu (bezdech senny), co dodatkowo podnosi Ciśnienie krwi.

2. Ćwicz regularnie

Regularna aktywność fizyczna może obniżyć wysokie ciśnienie krwi o około 5 do 8 mm Hg. Ważne jest, aby nadal ćwiczyć, aby nie dopuścić do ponownego wzrostu ciśnienia krwi. Ogólnym celem jest dążenie do co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia.

Ćwiczenia mogą również pomóc w utrzymaniu podwyższonego ciśnienia krwi przed przekształceniem się w wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). W przypadku osób z nadciśnieniem, regularna aktywność fizyczna może obniżyć Ciśnienie krwi do bezpiecznego poziomu.

3. Jedz zdrową dietę

Spożywanie diety bogatej w pełne ziarna, owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne oraz o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu może obniżyć wysokie ciśnienie krwi nawet o 11 mm Hg. Przykładami planów żywieniowych, które mogą pomóc kontrolować Ciśnienie krwi są dieta Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) oraz dieta śródziemnomorska.

Czytać także:  Stan przedrzucawkowy: Dlaczego monitorowanie jest ważne?

4. Zmniejsz ilość soli (sodu) w swojej diecie

Nawet niewielkie zmniejszenie ilości sodu w diecie może poprawić zdrowie serca i obniżyć wysokie ciśnienie krwi o około 5 do 6 mm Hg.

5. Ogranicz alkohol

Ograniczenie alkoholu do mniej niż jednego drinka dziennie dla kobiet lub dwóch drinków dziennie dla mężczyzn może pomóc obniżyć Ciśnienie krwi o około 4 mm Hg. Jeden drink to 12 uncji piwa, 5 uncji wina lub 1,5 uncji 80-cio procentowego likieru.

Jednak picie zbyt dużej ilości alkoholu może podnieść Ciśnienie krwi o kilka punktów. Może również zmniejszyć skuteczność leków na Ciśnienie krwi.

6. Rzuć palenie

Palenie zwiększa Ciśnienie krwi. Zaprzestanie palenia pomaga obniżyć Ciśnienie krwi. Może również zmniejszyć ryzyko chorób serca i poprawić ogólny stan zdrowia, co może prowadzić do dłuższego życia.

7. Zadbaj o dobrą jakość snu

Słaba jakość snu uzyskanie mniej niż sześć godzin snu każdej nocy przez kilka tygodni może przyczynić się do nadciśnienia. Wiele kwestii może zakłócić sen, w tym bezdech senny, zespół niespokojnych nóg i ogólna bezsenność (bezsenność).

8. Zmniejsz stres

Długotrwały (chroniczny) stres emocjonalny może przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi. Potrzeba więcej badań nad skutkami technik redukcji stresu, aby dowiedzieć się, czy mogą one obniżyć Ciśnienie krwi.

9. Kontroluj Ciśnienie krwi w domu i regularnie się badaj
Monitorowanie ciśnienia krwi w domu może pomóc Ci w jego kontrolowaniu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje leki i zmiany w stylu życia działają.

Ciśnieniomierze domowe są powszechnie dostępne i nie wymagają recepty. Zanim zaczniesz monitorować ciśnienie w domu, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak to zrobić.

10. Uzyskaj wsparcie

Wspierająca rodzina i przyjaciele są ważni dla dobrego zdrowia. Mogą oni zachęcać Cię do dbania o siebie, podwozić Cię do gabinetu lekarza lub rozpocząć z Tobą program ćwiczeń, aby utrzymać niskie ciśnienie krwi.

Czytać także:  Najszybszy sposób na obniżenie ciśnienia krwi

Jak szybko mogę obniżyć swoje Ciśnienie krwi?

Wiele osób może obniżyć swoje wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie, w ciągu zaledwie 3 dni do 3 tygodni.

Ryzyko związane z wysokim ciśnieniem krwi

Nieleczone, wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym udaru, ataku serca i uszkodzenia nerek. Regularne wizyty u lekarza mogą pomóc w monitorowaniu i kontrolowaniu ciśnienia krwi.

Ciśnienie krwi 130/80 mm Hg lub wyższe jest uważane za wysokie. Jeśli niedawno zdiagnozowano u Ciebie wysokie ciśnienie krwi, lekarz będzie pracował z Tobą nad tym, jak je obniżyć.

Plan leczenia może obejmować leki, zmianę stylu życia lub kombinację terapii. Podjęcie powyższych kroków może również pomóc w obniżeniu ciśnienia.

Eksperci twierdzą, że każda zmiana stylu życia może obniżyć Ciśnienie krwi średnio o 4 do 5 mm Hg skurczowe (górna liczba) i 2 do 3 mm Hg rozkurczowe (dolna liczba).

Obniżenie spożycia soli i wprowadzenie zmian w diecie może obniżyć Ciśnienie krwi jeszcze bardziej.